LONDÝN. Palmový olej prišiel o pozíciu najlacnejšieho jedlého oleja na svete. Jeho produkcia u najväčších pestovateľov klesá a zvýšila sa ponuka alternatívnych olejov, uviedla agentúra Bloomberg.
Palmový olej, ktorý je tiež najobľúbenejším rastlinným olejom na svete, bol ešte v novembri 2022 lacnejší o 782 dolárov za tonu ako olej sójový. V súčasnosti je naopak drahší.
Na rozdiel od sóje, slnečnice a repky sa palma zberá celoročne a potrebuje menej plochy na produkciu rovnakého množstva oleja ako konkurenčné plodiny. To znamená, že olej je zvyčajne aj lacnejší.
Palmové plantáže v Indonézii a v Malajzii, ktoré sa na globálnej ponuke podieľajú 85 percentami, zápasia s problémami. Drobní pestovatelia sa zdráhajú rúbať starnúce stromy a nahradiť ich novými, pretože môže trvať štyri až päť rokov, kým nové stromy začnú plodiť. Pri sóji toto obdobie trvá šesť mesiacov.
Ceny palmového oleja tento rok stúpli o desať percent, zatiaľ čo ceny sójového oleja zhruba o deväť percent klesli, a to pre lepšie vyhliadky úrody v krajinách, ako sú Spojené štáty.
Je však nepravdepodobné, že by v blízkom a strednodobom horizonte prišla nejaká štrukturálna zmena vo využití olejov kvôli jedinečným vlastnostiam oleja palmového, ktoré ho robia atraktívnym pre mnohé odvetvia.
Palmový olej je komoditou, ktorá sa dá nájsť prakticky vo všetkom, od pizze a zmrzliny až po šampón a rúž. Ako prísadu ho používajú aj výrobcovia krmív, niektoré krajiny potom spracúvajú palmu na biopalivá.
Najväčším dovozcom palmového oleja na svete je India. Nie je ale pravdepodobné, že by dôležití odberatelia v Indii, ako sú výrobcovia sušienok alebo reštaurácie a hotely, začali okamžite hľadať náhradu.
Časť spotreby palmového oleja v domácnostiach sa ale môže presunúť ku konkurenčným olejom, uviedol viceprezident spoločnosti Patanjali Foods Ašíš Áčárja. Táto firma patrí k najväčším dovozcom jedlého oleja v Indii.