BRATISLAVA. Nálada v slovenskej ekonomike sa v septembri v porovnaní s minulým mesiacom opäť zhoršila.
Indikátor ekonomického sentimentu (IES) sa pri poklese o 2,1 bodu znížil na úroveň 102,3, čo je najnižšia hodnota od januára tohto roka.
Informoval o tom Štatistický úrad.
Hodnotenia sa zhoršili v dvoch z piatich zložiek
Hodnotenia sa zhoršili len v dvoch z piatich zložiek indikátora, a to medzi podnikateľmi v priemysle a medzi spotrebiteľmi. Mierne optimistickejší boli podnikatelia v stavebníctve, v obchode a službách.
V porovnaní s minulým rokom bola ekonomická nálada optimistickejšia o 6,4 bodu, za dlhodobým priemerom zaostávala o 3,7 bodu.
Indikátor dôvery v priemysle po sezónnej úprave v septembri poklesol o 5,3 bodu na hodnotu -1,3, čo predstavuje najnižšiu hodnotu od marca 2024. Vývoj indikátora ovplyvnili všetky tri ukazovatele, ako sú objednávky, zásoby a očakávaná produkcia.
Zhoršenie úrovne objednávok (vážené produkciou) zaznamenali hlavne vo výrobe dopravných prostriedkov a drevených a papierových výrobkov, zvýšené zásoby avizujú hlavne vo výrobe strojov a zariadení inde nezaradených a pokles produkcie očakávajú najmä vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktoch.
Sezónne očistený indikátor dôvery v službách v septembri narástol 0,3 bodu na hodnotu 6.
Nárast zaznamenala podnikateľská situácia a dopyt za posledné tri mesiace. Podnikateľská situácia sa zlepšila vo finančných a poisťovacích službách, dopyt vzrástol v informáciách a komunikácii.
Indikátor dôvery v obchode v septembri stúpol oproti augustu o 1,3 bodu na hodnotu 8. Respondenti hodnotili pozitívne nárast počtu zamestnancov a očakávajú vyššie požiadavky na dodávateľov, v oboch prípadoch hlavne v maloobchode s ostatným tovarom pre domácnosť v špecializovaných predajniach.
V septembri sezónne upravený indikátor dôvery v stavebníctve oproti predchádzajúcemu mesiacu stúpol o 1,5 bodu na -8,5 vplyvom priaznivejších hodnotení celkovej úrovne objednávok.
Medzi spotrebiteľmi dôvera voči vývoju slovenskej ekonomiky klesla druhý mesiac po sebe.
Indikátor spotrebiteľskej dôvery (sezónne upravený) sa v septembri znížil oproti augustu o 0,4 bodu na úroveň -11,9. Naďalej sa však drží nad dlhodobým priemerom, aktuálne o 8,3 bodu.
Spotrebitelia hodnotili negatívnejšie dve zo štyroch zložiek indikátora. Pesimistickejšie vnímajú najmä vývoj celkovej hospodárskej situácie, obavy však prejavili aj pri hodnotení očakávaných úspor. Optimistickejšie vidia vývoj nezamestnanosti a nepatrne sa zlepšili i vyjadrenia hodnotiace celkovú finančnú situáciu.
Čo je dôvodom zhoršenej nálady
Pod rastúce obavy v ekonomika sa podľa analytika 365.bank Tomáša Boháčka podpísali aj neistota spojená s konkrétnou podobou konsolidačných opatrení vlády a meniace sa vyjadrenia. Boháček to uviedol v komentári k údajom o septembrovom ekonomickom sentimente.
"Aj keď je súhrn opatrení stále v niektorých oblastiach neistý, trend zvyšovania nákladov je nespochybniteľný, otázka bude miera vplyvu na jednotlivé sektory, čo je typický sprievodný jav pri selektívnych úrovniach sadzieb dane z pridanej hodnoty," priblížil.
Tie sú podľa neho v konečnom dôsledku pre ekonomiku negatívne a deformujúce, čo dokazujú aj početné štúdie Medzinárodného menového fondu a OECD, ktorý radia systém rôznych sadzieb podľa sektorov k zastaralým a neefektívnym.
"Z pohľadu vplyvu prieskumných indikátorov na reálne údaje môže opatrnosť ekonomických subjektov pôsobiť negatívne už tento rok, napriek tomu, že opatrenia vstúpia do platnosti na budúci rok. Tým sa stáva trojpercentný rast ekonomiky podľa nášho názoru stropom," dodal analytik 365.bank.