Drobní stánkoví predajcovia, menšie gastro prevádzky či kaderníctva prijímajúce od zákazníkov len hotovosť tvrdia, že prevádzka platobného terminálu je pre nich zbytočná a tiež nákladná. Preto mnohí berú od zákazníkov len hotovosť.
Od budúceho roka mali všetci podnikatelia zákazníkom umožniť platiť bezhotovostne. Vyplývalo to z návrhu zákona o dani z finančných transakcií, ktorá patrí do balíka opatrení vlády Roberta Fica (Smer) na konsolidáciu verejných financií. Zrazu je však všetko inak.
V článku sa dočítate
- Ako si môže obchodník nechať zriadiť platobný terminál,
- aké sú poplatky za bezhotovostné platby,
- ako by sa mohol obchodník vyhnúť poplatkom?
V rámci právnej normy o novej dani sa mal novelizovať aj zákon o používaní elektronickej registračnej pokladnice. Podnikateľ, na ktorého sa vzťahuje povinnosť evidovať tržby cez systém e-kasa, mal v pôvodnom návrhu zákona „umožniť kupujúcemu vykonať platbu za tovar alebo službu prostredníctvom platobnej karty alebo iného platobného prostriedku.“
Obchodníci však nakoniec nebudú musieť povinne prijímať platby kartou ako avizovala vláda. Minister financií Ladislav Kamenický chce toto opatrenie zo zákona vypustiť. Na parlamentom výbore v pondelok povedal, že v budúcnosti „chce navrhnúť nové opatrenie“. Podrobnosti neuviedol.
Povinnosť prijímať platby kartou vypustí vláda cez pozmeňujúci návrh, ktorý na finančnom výbore parlamentu predložil poslanec za Smer Daniel Karas.

Rast elektronických platieb je pritom dlhodobý trend. Koncom júna tohto roka bolo na Slovensku v prevádzke takmer 80-tisíc platobných (POS) terminálov, od roku 2021 vzrástol ich počet o takmer jednu štvrtinu. Objem transakcií vykonaných kartami alebo mobilom sa odvtedy zdvojnásobil.