BRATISLAVA. Vláda Roberta Fica zo Smeru schválila novú daň z finančných transakcií. Novinku kritizujú všetci odborníci ako veľmi škodlivú. Dotknúť sa má spolu 700-tisíc podnikateľov a živnostníkov.
Minister financií Ladislav Kamenický zo Smeru odhadol, že daň má do štátnej kasy priniesť v budúcom roku viac ako pol miliardy eur. V ďalších rokoch odhaduje dokonca príjem viac ako 700 miliónov eur.
Čo teda zmena prinesie a ako sa koho dotkne? Denník SME pripravil odpovede na najčastejšie otázky.
1. Aká je výška transakčnej dane?
Vláda zavádza tri nové poplatky. Prvým je sadzba 0,4 percenta z transakcie. Daň stiahne banka podnikateľovi z účtu pri prevode peňazí na iný účet. Napríklad, ak platí za niečo, čo potrebuje pri podnikaní.
Ak napríklad podnikateľ bude platiť splátku 800 eur za leasing, banka mu okrem 800 eur stiahne ešte ďalších 3,2 eura ako transakčnú daň.
Ministerstvo zároveň stanovilo strop, najvyššia suma, ktorú podnikateľ bude platiť za jeden prevod, je 40 eur. Na túto sumu sa dostane, ak bude platiť viac ako 10-tisíc eur.
V Maďarsku, ktorým sa Kamenický pri zavádzaní dane inšpiroval, je táto sadzba vyššia, a to 0,45 percenta.

Druhá sadzba dane sa bude platiť pri výbere z bankomatu. Stanovená je na 0,8 percenta a nemá hornú hranicu.
Ak teda podnikateľ z bankomatu vyberie 500 eur, banka mu stiahne daň štyri eurá. Platiť pritom bude za každý výber. Podnikatelia by si tak podľa daňovej poradkyne Alice Ordy-Oravcovej mali dopredu rozmyslieť, či budú hotovosť potrebovať a či pre nich nie je lepšie platiť kartou.
Minimálna daň za jednu transakciu je stanovená na jeden cent.
Posledným nanovo zavedeným poplatkom sú dve eurá ročne za používanie platobnej karty podnikateľom.