Verejné financie sú v katastrofálnom stave, no vláda Roberta Fica (Smer) sa tvrdohlavo drží sľubu, že dôchodcom vyplatí 13. dôchodky vo výške 606 eur. Ide o vlajkovú loď jej sociálnej politiky, ktorá však výrazne zaťažuje Sociálnu poisťovňu.
Tá nedokáže pokryť výdavky na dôchodky z odvodov pracujúcich, preto ju dotuje štát. Tento rok dostala 1,6 miliardy eur a z tejto sumy už takmer všetky peniaze minula.
V článku sa dočítate:
- Ako musí štát masívne pumpovať peniaze do Sociálnej poisťovne, aby mala na dôchodky,
- koľko nás budú stáť trináste dôchodky,
- aké sú príčiny prudkého nárastu výdavkov Sociálnej poisťovne,
- ako vláda neúmerne podporuje dôchodcov.
Trináste dôchodky ešte viac prehĺbia deficitné hospodárenie Sociálnej poisťovne. Tento rok by mohla jej strata dosiahnuť 2,5 miliardy eur. Čo je zhruba toľko, čo chce Ficova vláda v rámci konsolidácie verejných financií vybrať od ľudí a firiem na vyšších a nových daniach.
Na vyplácanie dôchodkov, nemocenských dávok a dávok v nezamestnanosti bude pritom Sociálna poisťovňa potrebovať čoraz vyššiu finančnú pomoc. Ak sa nezmení sociálna politika, vláda bude musieť každý rok hľadať aspoň 2,5 miliardy eur.
Výdavky na dôchodky prudko rastú
Na Slovensku je v súčasnosti 1,16 milióna poberateľov dôchodkov. Za uplynulé štyri roky sa ich počet zvýšil o 68-tisíc, teda o šesť percent. Do veľkej miery to spôsobila bývalá vláda Eduarda Hegera, ktorá umožnila ľuďom po 40 odpracovaných rokoch odísť do predčasného dôchodku. Kým predtým túto možnosť využívalo 12- až 15-tisíc ľudí ročne, v tomto roku je ich zatiaľ 43-tisíc.
Náklady na dôchodky však vzrástli markantnejšie než počet dôchodcov. Od januára do augusta tohto roka minula Sociálna poisťovňa len na starobné dôchodky 5,9 miliardy eur. Ak k tomu započítame rodičovský dôchodok (314 miliónov eur) a predčasný dôchodok (311 miliónov eur), ide o 6,8 miliardy eur.
Pred štyrmi rokmi sa za rovnaké obdobie, teda prvých osem mesiacov roka 2020, minulo na riadne a predčasné dôchodky len 4,06 miliardy eur. Okrem toho, že rodičovský dôchodok sa ešte nevyplácal, náklady na starobné dôchodky sa v priebehu štyroch rokov zvýšili o 40 percent.
Po zarátaní všetkých dôchodkov, teda aj vdovských, sirotských a invalidných, minula Sociálna poisťovňa za prvých osem mesiacov tohto roka už osem miliárd eur. Pred štyrmi rokmi to bolo 5,1 miliardy eur.