BRATISLAVA. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) apeluje na prezidenta Petra Pellegriniho, aby vetoval schválený konsolidačný balíček, ktorý podľa nich prinesie zvýšenie daní a obíde sociálnych partnerov i medzirezortné pripomienkové konanie.
Predseda SaS Branislav Gröhling sa v tejto súvislosti obrátil na prezidenta s výzvou, aby dodržal svoje predvolebné sľuby o lacnejších potravinách a energiách a zastavil schválenie týchto opatrení.
Najväčšie zdražovanie v histórii
„Slovákov čaká najväčšie zdražovanie v histórii,“ uviedol Gröhling. Zároveň avizoval, že SaS zvažuje podať podnet na Ústavný súd SR a začať rozhovory s opozičnými partnermi.
Podpredseda SaS Marián Viskupič upozornil na negatívne dopady navrhovaných daní na podnikateľské prostredie a ekonomiku krajiny.
„Podnikateľské prostredie sa dnes stalo oficiálnym triednym nepriateľom tejto vládnej koalície. Slovensko čaká najväčší daňový šok v jeho novodobej histórii,“ povedal.
Dodal, že výsledkom opatrení bude vysoká inflácia, nízky ekonomický rast a zvýšené ceny. Viskupič tiež varoval, že to môže byť posledná kvapka pre mnohých, ktorí sa rozhodnú opustiť krajinu.
KDH: Konsolidáciu zvalili na plecia ľudí
Vláda nie je schopná znížiť svoje veľké rozpočty na ministerstvách a nie je schopná šetriť na sebe.
Všetku konsolidáciu zvalila na plecia ľudí a podnikateľov. Vyhlásilo to opozičné KDH, o čom informovala hovorkyňa hnutia Lenka Kovár.
"Tento návrh na konsolidáciu z dielne vlády nesie výrazné prvky amaterizmu a babráctva. Vláda vo svojej nekompetentnosti pristúpila k najmenej náročnému, ale najhoršiemu riešeniu, a to k zvýšeniu daní. Bohužiaľ, táto konsolidácia sa dotkne všetkých ľudí. Čo je horšie, budú postihnuté transakčnou daňou neziskové spoločnosti, organizácie a inštitúcie, ktoré zastupujú štát a pomáhajú ľuďom v núdzi," uviedlo KDH.
KDH nie je spokojné aj preto, že neboli uplatnené veci, o ktorých poslanci hnutia hovorili v rozprave. Malo im byť sľúbené, že minimálne Slovenská katolícka charita a podobné inštitúcie budú odškodnené za finančné straty spôsobené transakčnou daňou.
Hnutie kritizuje aj to, že konsolidačný balík siahol na v minulosti dohodnutý valorizačný príspevok pre zdravotníckych zamestnancov, zdravotné sestry či záchranárov. "Práve preto KDH hlasovalo proti konsolidácii, ako aj proti zákonu o dani z finančných transakcií," uzavrelo hnutie.
S konsolidáciou nesúhlasia ani samosprávy
Samosprávne kraje Slovenska SK8 nesúhlasia pri konsolidácii s krátením dane z príjmu fyzických osôb (DzPFO), ktorá je ich jediným zdrojom financovania.
Uviedli to na tlačovej konferencii po rokovaní predsedovia samosprávnych krajov vo Svätom Jure. Rok 2025 nie je podľa nich pri konsolidačnej snahe dobrou správou pre samosprávy, ktoré budú potrebovať obrovskú snahu, aby budúci rok finančne zvládli.
"Nie sme v kondícii, aby sme mohli prichádzať o ďalšie rozpočtové prostriedky. V tomto duchu sme sa uzniesli na uznesení, v ktorom SK8 veľmi citlivo vníma zásah do DzPFO. Deje sa tak historicky prvýkrát. Chceli sme sa s konsolidáciou vysporiadať tak, že sme nechceli žiadne prostriedky navrch pre potreby roku 2025. Odkaz teda je, aby samosprávnym krajom DzPFO krátená nebola," priblížil Jozef Viskupič, predseda Trnavského samosprávneho kraja (TSK).
Predsedovia krajov si podľa Viskupiča myslia, že krátenie DzPFO nie je dobrá cesta pri financovaní samospráv. "Verím, že toto budeme môcť ešte predložiť na rokovanie vlády alebo prerokovať s premiérom či ministrom financií," poznamenal predseda TSK.
"Chceme v rámci konsolidácie požiadať premiéra a ministra financií, aby nám nejakým spôsobom odpustili, aspoň čiastočne, investičné pôžičky, ktoré jednotlivé samosprávne kraje platia. Samosprávnym krajom by to veľmi pomohlo," doplnil predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslava Baška.
Samosprávy podľa slov Milana Majerského, predsedu Prešovského samosprávneho kraja, "položili na lopatky" doteraz opatrenia, ktorými sa z peňazí samospráv financovali rodiny.
"Krátenie DzPFO už asi ťažko zvládneme. Jednak preto, že budeme musieť zastaviť všetky investičné projekty, do ktorých sme sa chceli pustiť, ale aj preto, že budeme musieť obmedziť poskytované služby pre občana," dodal Majerský.