Sprenevera desiatok miliárd dolárov, tisícky oklamaných investorov, 150 rokov vo väzení. To je len niekoľko čísel, ktoré sa spájajú s menom finančníka Bernarda Madoffa.
Bernie, ako sa Madoff nechával familiárne oslovovať, bol zodpovedný za najväčšiu Ponziho schému v dejinách.
Hoci neštudoval ekonómiu ani financie, ale politológiu a právo, v roku 1960 so svojou manželkou založil spoločnosť Bernard L. Madoff Investment Securities. Jeho počiatočný kapitál bol päťtisíc dolárov, ktoré si zarobil ako plavčík, s 50-tisícovou pôžičkou od svokra.
- Príbeh Bernarda Madoffa opisujeme v seriáli Podfukári, v ktorom sa venujeme najznámejším finančným podvodníkom zo sveta a Slovenska.
V článku sa dočítate:
- ako fungovala Madoffova podvodná investičná schéma,
- prečo ho úrady nechytili skôr,
- prečo dostal exemplárny trest,
- ako tragicky dopadla jeho rodina?
Priekopník
Jeho firma nepatrila medzi žralokov na Wall Street. Spočiatku na tamojšej burze ani neobchodovala. Ako Madoff neskôr spomínal, bol rád, že mohol obchodovať s omrvinkami, teda akciami neznámych a malých firiem, ktorými veľkí obchodníci opovrhovali.
Obrat prišiel v 80. rokoch, keď Bernie s bratom Petrom stavili na vtedy začínajúcu automatizáciu obchodovania s akciami prostredníctvom počítačov. Na ich platformu sa im podarilo prilákať oveľa viac klientov, ale aj veľké banky.
Madoff sa stal priekopníkom elektronického obchodovania na burze. Na konci 80. rokov už zarábal sto miliónov dolárov ročne.
Na začiatku 90. rokov sa stal šéfom burzy Nasdaq, ktorá sa zameriavala na technologické firmy. Začal lákať čoraz viac investorov na riskantné, ale nie netradičné obchodné stratégie a na vysoké výnosy na akciách (10 až 20 percent ročne), ktoré v tom čase nebili až tak do očí.
„Len kopírujem výnosy v indexe S&P 500 za posledných desať rokov, to nie je nič výnimočné,“ tvrdil Madoff v rozhovore pre Wall Street Journal v roku 1992.
Na druhej strane, vytváral dojem, že jeho firma dokáže niečo extra a niekedy odmietol nových investorov, aby jej dodal punc exkluzívnosti. Investori mu na to sadali ako na lep. Patrilo k nim aj veľa neziskových organizácií a charít, Madoff bol sám ich štedrým donorom.
Podstatnejšie však bolo, že Madoff si založil investičný účet v banke JPMorgan Chase, pomocou ktorého vyplácal starších klientov z vkladov nových. O tom však oni nič netušili. Až neskôr vyšlo najavo, že Madoff nemá žiadnu špeciálnu investičnú stratégiu, ale že zorganizoval klasickú Ponziho schému.

Trhliny v schéme
Na konci 90. rokov si Madoffovo podnikanie začal všímať úrad na dohľad nad finančným trhom (Securities and Exchange Commission – SEC).