PEKING. Čína zaviedla predbežné antidampingové opatrenia na dovoz brandy z Európy.
Tento krok je zrejme odvetou za clá Európskej únie (EÚ) na čínske elektromobily. Informuje o tom agentúra DPA.
Podľa čínskeho ministerstva obchodu budú musieť dovozcovia príslušných druhov brandy od tohto piatka zložiť čínskym colným orgánom bližšie nešpecifikovanú zálohu.
Obrat v politike Pekingu
Tento krok predstavuje obrat, keďže Peking sa pôvodne koncom augusta rozhodol, že zatiaľ neprijme žiadne opatrenia. Čínski predstavitelia však už vtedy tvrdili, že sa pri brandy uplatňuje cenový damping.
Ohlásenie antidampingových opatrení na dovoz európskej brandy je pravdepodobne reakciou na rozhodnutie členských štátov EÚ, ktoré minulý týždeň podporili clá na elektromobily z Číny. To umožňuje Európskej komisii rozhodnúť o zavedení ciel až do výšky 35,3 percenta.
Peking v súvislosti s clami na elektromobily obviňuje Brusel z protekcionizmu. EÚ údajne ignoruje fakty a porušuje pravidlá Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Čína tvrdí, že sa snaží nájsť riešenie na základe rokovaní.
Číne aktuálne vyšetruje aj dovoz ďalších produktov z EÚ. V júli čínske ministerstvo obchodu oznámilo, že prešetruje dovoz bravčového mäsa z EÚ. Prebieha aj antisubvenčné vyšetrovanie niektorých importovaných mliečnych výrobkov.
Európska únia sa bude brániť
Európska komisia v reakcii na krok Číny oznámila, že preskúma všetky možnosti, ako ponúknuť primeranú podporu výrobcom brandy v Európskej únii, ktorých sa dotknú dočasné čínske clá.
"Komisia starostlivo identifikuje a posúdi všetky možnosti, ako ponúknuť primeranú podporu výrobcom z EÚ, ktorí čelia negatívnemu vplyvu tohto neoprávneného rozhodnutia čínskej vlády. Máme k dispozícii nástroje na riešenie škodlivých vplyvov," uvádza sa vo vyhlásení.
Okrem toho Komisia napadne zavedenie dočasných antidumpingových opatrení Číny na dovoz brandy z Európskej únie na pôde WTO..
"Sme presvedčení, že tieto opatrenia sú neopodstatnené a sme odhodlaní brániť priemysel EÚ pred zneužívaním nástrojov na ochranu obchodu," uviedol hovorca EÚ pre obchod Olof Gill.
Francúzi vyzvali na ukončenie sporu
Francúzski výrobcovia koňaku už predtým vyzvali na ukončenie eskalujúceho obchodného sporu medzi Európskou úniou (EÚ) a Čínou.
Upozornili, že antidumpingové opatrenia Pekingu proti dovozu brandy z EÚ ohrozujú toto odvetvie. Informujú o tom agentúry Reuters a AFP.
Nové čínske clá na európske brandy budú mať "katastrofické" dôsledky pre jeden z popredných francúzskych exportných sektorov, uviedla lobistická skupina výrobcov koňaku BNIC vo svojom vyhlásení.
"Vzhľadom na tento vývoj nás francúzske úrady nemôžu opustiť a nechať nás samých, aby sme sa vyrovnali s čínskou odvetou, ktorá s nami nemá nič spoločné," pokračuje vyhlásenie BNIC.
"Apelujeme na našu vládu, aby iniciovala potrebné kroky na ukončenie tejto eskalácie, ktorej sme rukojemníkmi," dodala BNIC vo vyhlásení, ktoré podpísali aj ďalší výrobcovia a vývozcovia liehovín.
Francúzske ministerstvo obchodu uviedlo, že nič nemôže ospravedlniť nové čínske clá na európske brandy. Podľa ministerstva je tento krok odvetou za clá EÚ na elektrické vozidlá z ázijskej krajiny.
Paríž zdôraznil, že opatrenia Pekingu sú "neprijateľné" a v rozpore s pravidlami medzinárodného obchodu. "Napadneme rozhodnutie Číny na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO)," dodalo ministerstvo.
Podľa správy spoločnosti Daxue Consulting Čína v roku 2022 doviezla viac brandy ako akýchkoľvek iných destilátov a väčšinu z Francúzska.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v máji poďakoval svojmu čínskemu náprotivku Si Ťin-pchingovi za to, že neuvalil clá na francúzsky koňak a daroval mu fľaše tohto drahého nápoja.