Text je prepisom ekonomického video podcastu SME Index. Prepísal ho Oliver Kostanjevec.
Koncom septembra sa na väčšine univerzít začína akademický rok, ktorý môže byť pre mnohých študentov finančne náročný. Nehovoriac o prípadoch, keď odchádzajú na jednu z excelentných vysokých škôl v zahraničí, kde sa školné šplhá na desiatky tisíc eur.
Ak peniaze nemajú, jednou z možností okrem komerčného úveru je aj Fond na podporu vzdelávania.
„Vzhľadom na to, že konáme vo verejnom záujme, naše pôžičky nejdú do úverových zoznamov. Keď teda dlžník alebo ručiteľ žiada pôžičku, hypotéku alebo spotrebný úver od banky, ani jedna banka nevie skontrolovať a ani neposudzuje, či má pôžičku z fondu,“ hovorí pre INDEX jeho riaditeľ Igor HIANIK.
V rozhovore sa dočítate:
- Pre koho je fond určený a aké pôžičky poskytuje,
- ako o pôžičku žiadať a aké sú podmienky pre ručiteľa,
- či je pôžičku možné investovať.
Komu Fond na podporu vzdelávania slúži?
Je zriadený zákonom, pravidlá sú jasne dané. Našimi hlavnými klientmi sú študenti a pedagógovia. Študenti musia byť buď zo Slovenska, alebo so štátnym príslušenstvom Európskej únie. Môžu byť aj zo zahraničia, ale potom musia študovať na slovenskej univerzite. Alebo to môžu byť Slováci študujúci v zahraničí.
Aké množstvo peňazí máte ročne k dispozícii a ako sú prerozdelené medzi jednotlivé typy programov?
Náš fond vznikol zlúčením dvoch fondov. Jeden bol určený iba pre pedagógov a jeden iba pre študentov. Momentálne nám zákon nedovoľuje mixovať zdroje. Na akademický rok vieme pre študentov vyplatiť od štyri a pol milióna do osem miliónov eur. Pre pedagógov vyplácame dva, maximálne tri milióny.
Zdroje pôvodne vznikli od štátu, ale sme samofinancovaní. Čo nám klienti splatia, to naakumulujeme a vždy dávame v najbližšom termíne ako výzvu. Preto sa limity na každý akademický rok líšia podľa finančnej disciplíny našich klientov aj podľa toho, koľko pôžičiek bolo v minulosti poskytnutých.
Na úrok platí maximálny strop
Aké typy pôžičiek poskytujete?