BRATISLAVA. Ešte menej často opravované či udržiavané detské ihriská, cesty, chodníky, školy či verejné budovy. Obce hrozia, že ich k tomu dotlačia zmeny vo financovaní aj zmeny daní, ktoré prinesie vládny konsolidačný balíček.
"Na rozdiel od štátu, ktorý si môže požičiavať, a zvýši si dane či správne poplatky, my budeme musieť škrtať zásadne vo výdavkoch. Obmedzovať služby, na ktoré nezostanú peniaze,“ povedal prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček.
Historická zmena vo financovaní
Mestá a dediny získavajú peniaze najmä z podielových daní. Rozpočítavajú sa z dane, ktorú zaplatia zamestnanci či živnostníci. Doteraz samosprávy dostávali celé podielové dane, a suma sa potom delila.
Čo sa v texte ešte dočítate:
- Kam pôjdu ďalšie peniaze, čo štát berie samosprávam
- Ako mestá a obce prídu o milióny pre konsolidáciu
- Čo mestá urobili, aby získali viac peňazí
- Čo ďalšie plánujú, aby ušetrili
Sedemdesiat percent dostali obce, tridsať smerovalo do žúp. Po novom bude podiel nižší, 55,1 percenta pre obce a 29,5 percenta pre župy. Zvyšok peňazí si nechá štát. Zmenu započítalo ministerstvo financií aj do nového návrhu rozpočtu, ktorý v pondelok prerokuje tripartita.

Časť z peňazí, o ktoré samosprávy prídu, má byť ich spoluúčasťou na konsolidácii štátneho rozpočtu. Vláda potrebuje znížiť úroveň deficitu, ktorý by mal tento rok dosiahnuť 5,97 percenta. Znižovať treba aj štátny dlh, ktorý tento rok dosiahne 69 miliárd eur.