Keď chce firma získať peniaze na rozvoj, je typické, že sa obráti na banku. Prípadne môže vydať dlhopisy alebo si nájsť investora výmenou za podiel vo firme.
Spoločnosť Crowdberry pred takmer desiatimi rokmi priniesla novú formu financovania firiem, takzvaný crowdinvesting. Ide o investičnú platformu, ktorá umožňuje súkromným investorom priamo investovať do konkrétnych firiem alebo nehnuteľností. Často sú to investori s podnikateľskými skúsenosťami a chuťou aktívne sa zapojiť cez dozornú radu do biznisu, aby firme pôvodného zakladateľa pomohli rásť vloženými peniazmi.
Crowdberry vstupuje do novej fázy svojej existencie, keďže menšinový podiel v nej kúpila Slovenská sporiteľňa. Ide o niekoľkomiliónový obchod, ktorým Crowdberry získa kapitál na ďalší rozvoj. „Pre banku je to výhodné, pretože nás berie aj ako zdroj budúcich klientov,“ vysvetľuje v rozhovore pre INDEX riadiaci partner Crowdberry Daniel GAŠPAR.
Čo sa v článku dočítate:
- Aký zmysel má pre Slovenskú sporiteľňu akcionársky podiel v Crowdberry?
- Čo sa stalo so spoluprácou s Tatra bankou, ktorú Crowdberry pôvodne rozbiehala?
- Crowdberry požičala peniaze Pohode. Čo ak festival nebude splácať úver?
- Ako sa počíta výnos pre investora pri firmách, do ktorých investuje?
Ako rozumieť strategickému partnerstvu medzi Crowdberry a Slovenskou sporiteľňou?
Je to vzájomný impulz pre rozvoj privátneho kapitálového trhu. Malé a stredné podniky dokážu získať od bánk financovanie na projekty, ktoré už existujú a majú históriu. Ak ďalšie financovanie potrebujú na inovácie, digitalizáciu a rozvoj, ktoré majú priniesť zatiaľ neoverené výsledky v budúcnosti, banka naráža na limity.
Slovenská sporiteľňa chce dať partnerstvom s nami možnosť firemným klientom dostať sa k súkromnému rozvojovému kapitálu, pretože z regulačného hľadiska to nevie urobiť sama.
Bude mať Slovenská sporiteľňa v Crowdberry majoritu?
Banka akcionársky vstupuje do Crowdberry, ale nebude mať majoritu. Aký podiel, nekomunikujeme.
O akej sume hovoríme?