Ministri reagujú na návrh štátneho rozpočtu. Autor: TASR
Vláda Roberta Fica (Smer) dnes schválila návrh štátneho rozpočtu na budúci rok. Práve do 15. októbra ho podľa pravidiel mala odoslať do Národnej rady SR. Poslanci parlamentu o takzvanom zákone roka rozhodujú zvyčajne na poslednej riadnej schôdzi na prelome novembra a decembra.
Sú ciele, ktoré v rozpočte stanovil rezort financií, reálne? Aké sú jeho riziká? Odpovede hľadal INDEX u predsedu Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) Jána Tótha.
Podľa neho existujú riziká v celkovom výbere nových daní, najmä v oblasti výberu dane z pridanej hodnoty (DPH) a transakčnej dane. Otázkou je aj trvalosť úspor nákladov na štátnych úradníkoch, pokiaľ nebudú na základe auditov a skôr vo forme znižovania zamestnanosti namiesto zmrazovania platov.
V článku sa dozviete:
- Je reálne znížiť deficit na tri percentá v roku 2027?
- Podľa rezortu financií bude vo volebnom roku deficit tri percentá HDP a dlh 60,5 percenta HDP. Bude to stačiť?
- Viac peňazí z rozpočtu pôjde do zdravotníctva. Oplatí sa tam nalievať viac peňazí bez reforiem nemocníc?
- Výdavky na školstvo majú stúpnuť o viac ako miliardu na 5,4 miliardy eur. Prejavia sa nové peniaze v kvalitnejšom vzdelávaní?
- Počet štátnych zamestnancov sa má znížiť o 4500. Je to dosť na ozdravenie verejných financií?
- V rozpočte sú zdroje na vyplatenie odmeny 800 eur na zamestnanca verejnej správy v roku 2025 a výdavky na päťpercentnú valorizáciu platov od roku 2026. Nejde to proti snahe šetriť?
- V rozpočte je rezerva vo výške 456 miliónov eur, ktorá sa má takmer celá použiť v prípade negatívneho vývoja rozpočtu. Kedy a na čo môže byť použitá?
- Existuje riziko, že štát nemusí získať do rozpočtu toľko, koľko si naplánoval?
1. Rozpočet ráta so štvorročným ozdravným plánom. Deficit sa má znížiť na tri percentá v roku 2027. Je to reálne?
Predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) Ján Tóth vidí rizikovosť tohto plánu najmä v tom, že až 80 percent z tejto konsolidácie v objeme 2,3 miliardy eur sa má udiať vo volebnom roku 2027.
„Bolo by to vo veľkom rozpore s doterajšou historickou skúsenosťou s predvolebnou rozpočtovou politikou,“ vysvetľuje. Naráža na to, že vo volebnom roku politici zvyknú skôr peniaze rozhadzovať, aby si naklonili priazeň voličov, než šetriť.
