BRATISLAVA. Najrýchlejšie vlakové spoje medzi Bratislavou a Košicami zrejme skončia. S vlakmi Intercity nový návrh železničného grafiku nepočíta, upozornil na to Denník N.
Spojení medzi metropolami východu a západu krajiny by malo po novom pribudnúť. Expresy Tatran navrhujú vypraviť v hodinových intervaloch, teraz jazdia každé dve hodiny.
Intercity vlaky prešli severnú trasu za približne štyri hodiny a 45 minút, expresy za takmer päť a pol hodiny, a to tiež v prípade, že nemeškajú.

Dôvodom na zrušenie Intercity vlakov sú peniaze, spoje sú totiž podľa informácií Denníka N dlhodobo stratové.
Medzi Košicami a Bratislavy jazdia štyri páry vlakov Intercity. Ide o jediné spoje, ktoré štátna Železničná spoločnosť Slovensko prevádzkuje ako komerčné, teda na vlastné náklady. Zvyšné si objednáva ministerstvo dopravy, ktoré ich aj dotuje.
Posledné slovo pri zmenách grafikonu bude mať však ministerstvo dopravy.
Bývalý šéf železničnej sekcie na ministerstve dopravy Jiří Kubáček považuje rušenie "icéčiek" za logický krok. Pripomenul, že grafikon pred dvoma rokmi skrátil dojazd rýchlikov zrušením štyroch zastávok o asi pol hodinu.
"Rozdiel medzi IC vlakmi a expresmi Tatran odvtedy už nie je tak výrazný," hovorí Kubáček.
Navýšenie počtu spojov by podľa neho tiež zhustilo premávku na trati a spoje by si mohli prekážať.
Návrh zrušiť IC vlaky na trati Bratislava - Košice považuje organizácia Greenpeace Slovensko za absurditu. Vyzýva železničnú spoločnosť, aby nezhoršovala už tak slabú mobilitu občanov rušením najrýchlejších vlakov.

Vlaky sú podľa environmentalistov najekologickejším spôsobom dopravy. Aby ich ako spôsob dopravy využívalo viac ľudí, musia byť lacné, dostupné, pohodlné a zároveň musia jazdiť často a bez meškania.
"Do vlakovej dopravy potrebujeme investovať, nie rušiť najrýchlejšie vlaky. Minister dopravy namiesto toho, aby hľadal zdroje, ako zlepšiť fungovanie železníc, plánuje navyše obnoviť letecké spojenie medzi Bratislavou a Košicami a ešte ho aj dotovať zo štátnych peňazí," skonštatovala Ábelová.
Organizácia zároveň vyzýva vládu k zvýšeniu daňovej záťaže pre znečisťujúce spôsoby dopravy, ako sú lety, zníženie daňovej záťaže pre ekologickú dopravu, akou sú vlaky. Taktiež apeluje na zavedenie klimatických lístkov, čo sú cenovo dostupné, dlhodobé lístky na verejnú dopravu, ktoré sú platné vo všetkých prostriedkoch verejnej dopravy v danej krajine či regióne.
Analýza Greenpeace ukazuje, že Slovensko je na chvoste v oblasti verejnej dopravy. Tá musí byť podľa environmentalistov dostupná pre všetkých, pretože len vtedy môžu ľudia presadnúť z áut na ekologickejšie formy mobility.