Ministri reagujú na návrh štátneho rozpočtu. Autor: TASR
BRATISLAVA. Vláda schválila návrh štátneho rozpočtu na budúci rok. Urobila tak mimoriadne v utorok, aj keď väčšinou zasadá v stredu.
Dôvodom je to, že koalícia musí zákon roka predložiť do parlamentu ešte dnes, teda 15. októbra. Vyžadujú si to európske pravidlá.
Odborári opustili Fica
V pondelok o rozpočte diskutovala aj tripartita. Odborári a zamestnávatelia sa nezvyčajne zhodli, že rozpočet nepodporia, naopak, výrazne ho skritizovali.
Prekvapivé to je najmä od odborárov, s ktorými boli v minulosti vlády premiéra Roberta Fica zo Smeru vždy zadobre. V tomto prípade sa už skôr postavili proti opatreniam z konsolidačného balíčka v hodnote 2,7 miliardy eur, ktorý podľa nich bude mať dosah na najchudobnejších a odkázaných.
„Zásadná otázka je celá konsolidácia, ktorá bude mať dosahy na domácnosti,“ povedala po rokovaní prezidentka Konfederácie odborových zväzov Monika Uhlerová.
Očakáva, že budú rásť ceny a výnimkou nebudú ani potraviny, hoci na ne DPH klesne. Odborári dokonca zvažujú protesty.
Spolu so zamestnávateľmi im zároveň prekáža, že nemali čas poriadne si návrh preštudovať, zanalyzovať a pripraviť sa na odbornú diskusiu. Minister financií Ladislav Kamenický zo Smeru ho predstavil vo štvrtok večer, v pondelok už zasadala tripartita.
Minister práce Erik Tomáš z Hlasu, naopak, po rokovaní tvrdil, že sociálny dialóg funguje a v budúcnosti chce vláda v tejto praxi pokračovať aj pri balíkoch lex konsolidácia.
Rovnako narýchlo ako zákon roka sa schvaľoval aj konsolidačný balíček, ktorý v parlamente prešiel v skrátenom konaní. Koalícia dokonca rozpravu obmedzila v prvom čítaní na dvanásť hodín. Čas sa mal rozrátať medzi jednotlivé politické strany.

Odborári tvrdia, že za štvrtej vlády Roberta Fica sociálny dialóg neexistuje a je len „formálny“. Bol to pritom Fico, kto pravicové vlády kritizoval za nedostatočnú komunikáciu.
„Zásadné chyby, ktoré robíte, sú v tom, že nie ste schopní konsenzuálneho vládnutia, nie ste schopní riešiť veci cez široký sociálny dialóg, nie ste schopní prijímať veci profesionálne. Výsledkom sú chabé, popletené rozhodnutia,“ povedal Fico v marci 2021 (na prelome vlád Igora Matoviča a Eduarda Hegera) v televízii Joj.
Minister Kamenický o rozpočte.
Ďalšie zmeny v parlamente
Zdá sa, že schvaľovanie zákona roka budú sprevádzať ďalšie zmeny. Rovnako to bolo pri schvaľovaní konsolidačného balíčka, ktorého konečné znenie sa menilo najmenej desaťkrát.
Kamenický pripustil, že diskutovať sa bude ešte o energopomoci. V rozpočte je na ňu vyčlenených 235 miliónov eur. Z toho 135 miliónov eur by malo pokryť výdavky na energopomoc v tomto roku, dokopy by malo ísť na energopomoc približne 1,16 miliardy eur.
Ďalších sto miliónov v rozpočte by malo pomôcť ľuďom s faktúrami za plyn a teplo v budúcom roku.
V minulosti u nás ceny plynu nerástli podľa cien na trhu. Ceny plynu tak majú výrazne vzrásť a prispôsobiť sa viac trhovým cenám. Odborníci odhadujú, že v priemere by ceny plynu mali byť vyššie približne o 30 percent.
Ministerka hospodárstva Denisa Saková z Hlasu pred časom povedala, že chce robiť cielenú pomoc. Minulý týždeň Fico oznámil, že pomoc bude väčšia, hovoril o sume niekoľko stoviek miliónov.
Odkiaľ na to vláda zoberie peniaze, je nateraz otázne. V rozpočte je však vyhradená rezerva 456 miliónov eur, o ktorej odborníci špekulujú, že by mohla pokryť práve vyššiu energopomoc.
„Ak sa dohodne vyššia pomoc, uskutočnia sa zmeny v rámci presunov v rozpočte. Nebude to mať vplyv na výšku deficitu v budúcom roku,“ objasňuje hovorca ministerstva financií Pavol Kirinovič.
Aj Kamenický pripúšťa ďalšie diskusie o valorizácii platov zdravotníkov, návrh by preto ešte mohol meniť parlament.
Platy zdravotníkov a lekárov sa mali zvyšovať o 9,6 percenta. Kamenický však navrhol, že platy zvýši len o tri percentá. Po kritike čiastočne ustúpil pri sestrách a inom zdravotníckom personáli – platy sa im majú zvyšovať o šesť percent.
Výdavky na zdravotníctvo majú podľa Asociácie súkromných lekárov medziročne vzrásť o 3,7 percenta.
„To znamená, že plánovaný nárast nepokrýva ani očakávanú infláciu, nepočíta s nárastom, ktorý je aj bez zmien politík nevyhnutný na pokrytie prirodzeného nárastu zdravotnej starostlivosti a iné každoročne rastúce položky,“ tvrdí asociácia.