Na prelome tisícročí bolo meno Štefan Košovan v médiách rozoberané pomerne intenzívne. Vtedajší šéf Slovenských elektrární sa stal predmetom sporu a aj pre jeho kauzy sa prvá Dzurindova vláda otriasala v základoch.
Dnes sa neotriasa vláda, ale podnikateľské impérium Štefana Košovana. Jeho firmy riešia problémy.
Aj pre ne podnikateľ zrejme príde o firemný byt vo vyhľadávanej lokalite v Bratislave. Teda ak sa mu nepodarí zvrátiť kroky, ktoré rozbehol jeden z jeho veriteľov.
Nominant SDĽ
Bolo krátko po parlamentných voľbách v roku 1998 a vtedajšia novovytvorená koalícia v zložení SDK, SDĽ, SOP a SMK začala vymieňať čelných predstaviteľov štátnych firiem. Vtedajšie Slovenské elektrárne si pod palec zobrala SDĽ.
Už v decembri 1998 prenikli na verejnosť informácie, že medzi kandidátmi na pozíciu generálneho riaditeľa je aj Štefan Košovan. Ten v tom čase zastával pozíciu člena predstavenstva Devín banky.

Okrem toho bol aj prezidentom spoločnosti Apis, ktorú dlhšie obdobie viedol Ľubomir Kanis. Ten bol pre zmenu na čele Devín banky.
Špekulácie sa ukázali ako pravdivé a Košovan bol vymenovaný za generálneho riaditeľa aj predsedu predstavenstva jedného z najväčších štátnych podnikov.
„V každom prípade si myslím, že treba dokončiť druhý blok Mochoviec a že treba rozbehnúť veľmi zodpovednú a kvalifikovanú diskusiu o dostavbe tretieho a štvrtého bloku. Čo sa týka hľadania vnútorných rezerv, hľadania alternatívnych zdrojov energie, to je tiež cesta,“ uviedol po svojom menovaní.
Kšefty pre Devín banku
Košovan už po pár týždňoch v pozícii šéfa elektrární verejne prezentoval, že si na deblokáciu štátneho dlhu Ruska voči Slovensku vybrali elektrárne Devín banku.
Na vysvetlenie, Rusko ako štát splácal dlh voči Slovensku formou dodávok rôzneho tovaru. V prípade elektrární išlo o sumu 150 miliónov dolárov, ktorá bola kompenzovaná vo forme vývozu vyhoreného jadrového paliva a dodávok energetického uhlia a jadrového paliva.