Horúce a suché leto ukrojilo tento rok slovenským vinárom z úrody. Ročník považujú v zásade za vydarený, hoci vína bude zrejme menej.
Odraziť sa to môže na jeho cene. V ankete sme sa desiatich vinárov z regiónov naprieč celým Slovenskom pýtali na ročník 2024.

Ktoré odrody sa vydarili a ktoré budú slabšie?

Jaroslav Ostrožovič, vinárstvo Ostrožovič
Ročník 2024 bol komplikovaný od začiatku do konca. Prvý polrok bol dosť mokrý, keď do začiatku júla napršalo 600 mm zrážok – čo je bežné množstvo za celý rok.
Spôsobilo to veľmi silný tlak chorôb vo vinohrade. Museli sme sa obracať a takticky bojovať, aby sme hrozno udržali v dobrom zdravotnom stave.
Júl sa javil ako dobrý a potom prišiel nešťastný august. Horúčavy – keď bolo 25 dní nad 30 stupňov – sa držali do prvého septembrového týždňa. Tieto enormné teploty spôsobili masívnu spotrebu a výpar vody. V druhej polovici augusta začal vinohrad trpieť suchom.
Jednak začal zhadzovať listy v zóne strapcov, ale – čo bolo horšie – voda sa začala strácať aj z bobuliek, pretože rastlina si ju brala preč. Niektoré odrody – u nás najmä Lipovina – sa doslova strácali pred očami.
Nástup vysokých teplôt spôsobil aj veľmi prudké dozrievanie, prudko rástol cukor, ale tvorba aromatických látok a ďalších vecí, ktoré sú dôležité pre harmóniu vína, sa netvorila. Zároveň pri vysokých teplotách degradujú kyseliny. Oberačky sme museli urýchliť – ak sme chceli mať optimálny výnos, ale aj optimálne kyseliny v mušte.
Čo je pre nás úplný úlet, že posledný septembrový týždeň sme na Tokaji takmer skončili oberačky. Vždy pritom u nás platil slogan "Kde iní končia, my začíname". Väčšinou, kým celé Slovensko koncom septembra, začiatkom októbra končilo zber bielych odrôd, u nás bol začiatok oberačiek.
V tomto ročníku najviac trpela Lipovina, ktorá je chúlostivá na vlahové pomery. Kvalita je relatívne dobrá, ale máme oproti normálu nižší výnos o 20 až 30 percent.
Veľmi dobre dopadol Muškát žltý. Zreje trochu skôr, takže rastlina bola pripravená na dozrievanie a vysoké teploty ju až tak neprekvapili. Furmint bol tak v strednej kategórii, čo sa týka kondičky a kvality.


Milan Pavelka, vinárstvo Pavelka
Máme za sebou ťažký ročník. Po minulom roku, keď bolo veľmi problematické najmä obdobie kvitnutia, pretože bolo veľa zrážok, sa to tento rok čiastočne zopakovalo.
Opäť bol v čase kvitnutia veľký tlak peronospóry. Ďalej sa rok vyvíjal veľmi pozitívne, bol dostatok zrážok aj teplo.
Po 20. júni však do septembra napršalo v Malokarpatskej oblasti len 25 mm, čo je veľmi málo. Na kopcoch vinič trpel, bojoval o prežitie, nie o záchranu úrody. Bobuľky v kopcoch boli veľmi malé, takže aj výlisnosť bola nižšia.
Ale na spodkoch, kde bolo trochu viac vlahy, boli veľmi pekné úrody a dobrá cukornatosť. Najmä u bielych odrôd nebola cukornatosť nekonečná, ale bola dostatočná, aby sa dali vyrobiť veľmi kvalitné vína.
Čo sa týka modrých odrôd, cukornatosť sa ukazuje vysoká, mohol by to byť aj vynikajúci ročník. Hoci v septembri spadlo 150 mm zrážok, vinič nezačal hniť, keďže predtým bolo veľmi sucho. Nepršalo totiž naraz, ale za tri štyri dni a všetka voda pomaly vsiakla. Vo viniciach to nenarobilo problémy, že by vznikali odtokové jarky. Pomohlo, že napršalo. Vinohrad môže dobre zazimovať a chystať sa na ďalší ročník.
V ankete sa ďalej dočítate:
- Aké bude víno z bielych odrôd?
- Aké budú červené vína z ročníka 2024?
- Ako sa darilo vinárom z levického a vrábeľského okresu?
- Aké vína budú z malokarpatskej oblasti či východu Slovenska?

Jozef Adamovič, vinárstvo Movino
Hrozno v tomto roku je pekne vyzreté, ale má nižšiu výlisnosť. Cukornatosti sú zato nadpriemerné.
Bude preto veľa bielych vín s vyšším alkoholom alebo vyšším zvyškovým cukrom a menej vín s nižším alkoholom.
Viac prial ročník modrému hroznu, preto môžeme očakávať mohutné červené vína s „teplým južanským charakterom“.