Plastové fólie sú užitočný pomocník pri uchovávaní potravín, no keď doslúžia a snažíte sa ich zbaviť, môžu predstavovať problém pre životné prostredie či spodné vody. Dajú sa síce recyklovať, ale účinnosť recyklácie závisí od toho, do akej miery sú znečistené zvyškami potravín.
Slovenský startup ecol Trade tento problém rieši netradičným spôsobom. Pomocou lariev muchy čiernej, ktoré obaly zbavia zvyškov potravín a potom sú vhodnejšie na recykláciu.
Túto inováciu už v praxi využíva obchodný reťazec Kaufland, pre ktorý je to zároveň spôsob, ako môže deklarovať, že je spoločensky zodpovednou firmou.
Projekty spoločenskej zodpovednosti (Corporate Social Responsibility – CSR) sú na Slovensku čoraz častejšie. Firmy si ich zväčša vyberajú podľa toho, či sú im blízke, alebo ak súvisia s ich podnikaním.
Napríklad vzdelávanie podporujú telekomunikační operátori, banky a poisťovne. Projekty zamerané na odpady a recykláciu zasa zaujímajú obchodné reťazce či energetické spoločnosti.
Na mladých aj na starých
V ére internetu a záplave dezinformácií na sociálnych sieťach Slovak Telekom podporuje aktivity, ktoré pomáhajú zvyšovať digitálnu gramotnosť detí i seniorov.
„Vďaka programu Enter získavajú zručnosti, učia sa zvládať svoje emócie a správať sa zodpovedne v online prostredí, nepísať nenávistné statusy a komentáre či kriticky nazerať na informácie,“ vysvetľuje hovorca Slovak Telekomu Alexander Sejna. Okrem toho učia deti aj recyklovať elektroodpad ako napríklad staré mobily.
Orange sa tiež venuje digitálnemu vzdelávaniu a bezpečnosti. Žiakov učí, ako zodpovedne využívať technológie v online prostredí.
„Riešime témy ako kyberšikanovanie, závislosť od internetu, nevhodný obsah, sexuálnych predátorov, ale aj kritické myslenie a hoaxy,“ vyratúva hovorkyňa spoločnosti Alexandra Piskunová. Mobilný operátor pri týchto aktivitách využíva aj influencerky, ktoré dokážu posunúť odkaz svojim fanúšikom.
Aj Nadácia Tatra banky dlhodobo podporuje vzdelávanie. Pozýva prednášať na Slovensko napríklad nositeľov Nobelovej a Pulitzerovej ceny.
Softvérová firma Eset takisto financuje projekty zamerané na vedu, výskum a vzdelávanie. Napríklad v rámci projektu Security Girls odborníci z tejto firmy preškolili už viac ako 60 dievčat v oblasti kyberbezpečnosti.

Rafinéria Slovnaft sa zasa venuje podpore mladých talentov z oblasti vedy, umenia a športu. Vzdeláva aj učiteľov v oblasti toxikológie.
Slovenský plynárenský priemysel (SPP) podporuje združenie Cesta von, ktoré pomáha deťom z marginalizovaných skupín. Vďaka vzdelaniu zvyšuje ich šancu vymaniť sa z generačnej chudoby.
Druhá šanca pre odpady
Na udržateľnosť podnikania a životné prostredie sa zameriavajú vo svojich CSR aktivitách najmä obchodné reťazce.