BRATISLAVA. Medziročná miera inflácie meraná harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien podľa jednotnej európskej metodiky dosiahla v septembri 2024 hodnotu 2,9 percenta, čo je o 0,3 percentuálneho bodu (p. b.) menej, ako bola jej hodnota v predchádzajúcom mesiaci.
Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad.
Priemerná harmonizovaná ročná miera inflácie (porovnávajúca zmenu priemernej cenovej hladiny za priemer harmonizovaných indexov spotrebiteľských cien za posledných 12 mesiacov oproti priemeru predchádzajúcich 12 mesiacov) dosiahla v septembri 2024 hodnotu štyri percentá, čo predstavuje pokles o 0,5 p. b. v porovnaní s jej hodnotou v auguste 2024.
V septembri 2024 harmonizovaný index spotrebiteľských cien medzimesačne v úhrne vzrástol o 0,1 percenta.
Medzimesačné zvýšenie indexu bolo najviac ovplyvnené zvýšením cien v odboroch reštaurácie a hotely (celkový kladný príspevok k medzimesačnej inflácii predstavoval +0,08 p. b.) a vzdelávanie (celkový kladný príspevok +0,07 p. b.).
Vyšší kladný príspevok k medzimesačnej inflácii bol zaznamenaný aj v odboroch bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá (+0,06 p. b.).
Naopak, pokles cien a najvyšší záporný príspevok k medzimesačnej inflácii bol dosiahnutý v odbore doprava (záporný príspevok celého odboru predstavoval -0,16 p. b., poklesli najmä ceny pohonných látok).
Analytik 365.bank Tomáš Boháček predpokladá, že počas jesenných mesiacov by ceny mali klesaťj.
"Miera domácej inflácie meranej európskou metodikou sa v súlade so širšími očakávaniami začala začiatkom jesene znižovať. Počas jesenných mesiacov predpokladáme, že ceny by ešte mali klesať, keďže budú dobiehať poklesy vyvolané ako nižšími cenami pohonných látok, tak potravinami," uviedol Boháček.
Zmena by podľa neho mohla nastať začiatkom zimy, keď sa začnú postupne prejavovať prípravy obchodníkov a predajcov na zvýšené daňové náklady, ku ktorým sa na prelome rokov začnú pridávať rastúce ceny energií.
V súvislosti s cenami energií však podľa analytika stále nie je zrejmé, do akej miery, a či vôbec bude štát zasahovať do ich koncových cien pre spotrebiteľov.
"V tomto roku očakávame, že Harmonizovaný index spotrebiteľských cien (HICP) by na Slovensku mal rásť o 3,1 percenta, pričom pre budúci rok je predikčné pásmo pomerne široké, a to na úrovni 3,8 až 5,2 percenta, práve najmä z vyplývajúcej neistoty cien energií," uzavrel Boháček.
Medziročná miera inflácie meraná harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien podľa jednotnej európskej metodiky v septembri na Slovensku klesla voči augustu o 0,3 p. b. na 2,9 percenta.
Priemerná ročná miera HICP za posledných 12 mesiacov klesla o 0,5 p. b. na štyri percentá.