BRATISLAVA. Na Slovensku je podľa dát Štatistického úradu SR takmer jeden milión ľudí ohrozených chudobou, najviac jednorodičovské domácnosti či domácnosti s viacerými deťmi, no vláda za rok svojho pôsobenia pre tieto skupiny ľudí nepriniesla žiadne opatrenia, ktoré by im pomohli.
Vo štvrtok to pri príležitosti Svetového dňa boja proti chudobe uviedla poslankyňa Národnej rady (NR) SR Martina Holečková (nezaradená).
Vyššie dane opäť zaplatia práve tí najchudobnejší
"Jednorodičovské domácnosti a rodiny s viacerými deťmi, to sú skupiny, ktoré sú najviac ohrozené chudobou, a preto sa im mala vláda venovať od prvého dňa svojho nástupu. Za rok svojej existencie pre nich neurobila nič, naopak, zhoršila im život. Vláda Roberta Fica sľubovala, že nebude rušiť žiadne sociálne opatrenia, realita je však taká, že Robert Fico opäť oklamal všetkých ľudí na Slovensku," uviedla Holečková.
Pripomenula, že súčasná vláda "okresala" daňový bonus na dieťa, čo najviac zasiahne práve jednorodičovské domácnosti a rodiny s viacerými deťmi.
"Vláda zvyšuje dane, a to opäť zaplatia práve tí najchudobnejší. A toto všetko sa deje v čase, keď je na Slovensku takmer jeden milión ľudí, ktorí sú ohrození chudobou," priblížila Holečková.
Dodala, že od predstaviteľov vládnej koalície očakávala, že v Svetový deň boja proti chudobe oznámia, ako budú proti chudobe bojovať.
KDH navrhuje útočištia pre osamelých
Holečkovej bývalí kolegovia z poslaneckého klubu KDH Andrea Turčanová a Branislav Škripek navrhujú vrátenie poskytovania sociálnej služby v podobe domovov pre osamelých rodičov.
Cieľom je pomôcť osobám v sociálnej núdzi, a to najmä osamelým rodičom a ženám, ktoré z dôvodu tehotenstva stratili bývanie alebo sú v ohrození straty bývania.
Vyplýva to z návrhu novely zákonov o sociálnych službách a živnostenskom podnikaní, ktorý predložili opoziční poslanci na rokovanie parlamentu.
"V predkladanom návrhu zákona sa opäť zaraďuje medzi služby krízovej intervencie aj sociálna služba poskytovaná prostredníctvom domovov pre osamelých rodičov. Tieto domovy, ktoré boli súčasťou zákona do roku 2008, po ich vypustení zo zákona stratili financovanie a mnohé zanikli," uviedli predkladatelia v dôvodovej správe.
Doplnili, že osamelí rodičia stratili možnosť byť umiestnení v zariadeniach na pomoc v sociálnej núdzi a z tohto dôvodu boli pridelení do zariadení núdzového bývania alebo útulkov, ktoré sú určené pre iné skupiny ľudí.
Osamelí rodičia patria podľa nich medzi najohrozenejšiu skupinu z hľadiska chudoby a sociálneho vylúčenia, pričom znovuzavedenie domovov by im mohlo poskytnúť útočisko a pomôcť v ťažkej životnej situácii.
Opoziční poslanci navrhli, aby financovanie domovov pre osamelých rodičov prebral štát, konkrétne Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Alternatívnym riešením môže byť podľa nich financovanie zo strany samospráv.