BRATISLAVA. Slovensko si požičalo ešte ďalšie finančné prostriedky. Ako ďalej informovala Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL), v utorkovom pokračovaní tohtotýždňových aukcií štátnych bondov v nekonkurenčnej časti štát dopredal dlhopisy za 25 mil. eur.
K dispozícii pritom bola suma 85 mil. eur. V pondelkovej aukcii v rámci konkurenčnej časti si Slovensko požičalo na finančnom trhu 446 mil. eur.
Dopyt pritom dosiahol 2,08 mld. eur. Celkovo tak tohtotýždňové aukcie dosiahli sumu 471 mil. eur.
Ako uviedol analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš, pondelková aukcia dlhopisov, v ktorej si Slovensko zabezpečilo financovanie vo výške 446 miliónov eur, potvrdila ich predpoklad o komfortnej finančnej situácii krajiny.
Podľa analytika je táto situácia výsledkom štedrej cenovej politiky a dobrého načasovania aukcií zo strany Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity. „Pod dobrý výsledok dnešnej aukcie sa podpísali aj predstavené konsolidačné opatrenia,“ poznamenal Kočiš.
Pondelkový dopyt bol oproti akceptovanému objemu viac ako 4,5-násobný. Najväčší záujem prejavili investori o dlhopisy s dlhými splatnosťami, konkrétne do rokov 2036 a 2034.
Tento jav Kočiš pripisuje očakávaniam investorov o možnosti získania vyšších výnosov v dôsledku plánovaného pokračovania uvoľňovania menovej politiky zo strany Európskej centrálnej banky (ECB).
Vývoj výnosov na slovenských štátnych dlhopisoch bude podľa Kočiša závisieť od očakávaného pozitívneho vývoja sadzieb ECB a dôvery investorov v rast a udržateľnosť slovenskej ekonomiky.
„Efektívne využívanie eurofondov a pokračujúca konsolidácia, ktorá by sa mala viac zamerať aj na efektivitu štátnej správy, by mohli pomôcť znížiť dlhodobo zvýšenú rizikovú prirážku na priaznivejšie úrovne,“ dodal Kočiš.
Riziková prirážka na 10-ročných slovenských dlhopisoch klesla pod úroveň 110 bázických bodov, čo je približne o 12 bodov menej v porovnaní s priemerom uplynulých 12 mesiacov.
Pozitívny vplyv na rizikovú prirážku by podľa Kočiša mohlo mať aj hodnotenie ratingových agentúr, ktoré sa očakáva v blízkej dobe. Kľúčová ostáva dôvera v udržateľný rast ekonomiky a stabilitu prostredia.