BRATISLAVA. Slovenský sektor informačných a komunikačných technológií (IKT) je aktuálne jedným z najstabilnejších pilierov národnej ekonomiky.
Trápi ho však nedostatok kvalifikovaných pracovníkov a stagnácia digitalizácie verejnej správy. Skonštatovali to predstavitelia združenia súkromných firiem na valnom zhromaždení IT Asociácie Slovenska (ITAS).
"Dôležité je, že sektor IKT významne prispieva do štátneho rozpočtu, a to nielen daňami z príjmu, ale aj odvodmi a vysokou pridanou hodnotou. Vlani tvoril až 4,5 % hrubého domáceho produktu (HDP) Slovenska a podľa nás je nevyhnutné, aby sa tento podiel ďalej zvyšoval. Na to však slovenské IT odvetvie potrebuje viac kvalifikovaných pracovníkov, investície a v neposlednom rade aj podporu štátu," uviedol prezident ITAS Emil Fitoš.
Prvý viceprezident ITAS Mário Lelovský zas poukázal na rastúci dopyt po IT špecialistoch, a to najmä v oblastiach, akými sú umelá inteligencia (AI), cloud, kybernetická bezpečnosť či spracovanie dát.
"Pre udržanie kroku s týmto dopytom je kľúčové zabezpečiť kvalitné vzdelávanie v IKT, podporiť ľudí v rozvoji digitálnych zručností a tiež v schopnosti prispôsobovať sa rýchlo meniacim sa podmienkam na pracovnom trhu," dodal Lelovský.
V sektore IKT podľa neho na Slovensku pracuje asi 60-tisíc ľudí, čo predstavuje tri percentá všetkých zamestnancov. Podotkol, že podľa konzervatívnych odhadov na pracovnom trhu aktuálne chýba až 17-tisíc IT profesionálov. Očakáva sa pritom, že do roku 2035 vzrastie dopyt po týchto pracovníkoch o ďalších 22 %.
Viceprezident ITAS Pavol Frič upozornil na stagnáciu v oblasti digitalizácie verejnej správy. "Počas posledných rokov sa spolupráca medzi IT firmami a štátom výrazne obmedzila, čo viedlo k nedostatočnej realizácii mnohých projektov. Napriek diskusiám o digitálnej transformácii verejnej správy sa žiadne konkrétne kroky nerealizovali. Dlhodobo nám chýba strategické smerovanie a koncepcia," skonštatoval.
Z plánovaných 800 miliónov eur na informatizáciu sa vlani podľa jeho slov využila len polovica, čo predstavuje vážny problém pre jej ďalší rozvoj. Nedostatky sú podľa neho aj v projekte životných situácií, ktorý napriek nádejnému štartu aktuálne stagnuje.