Len štvrtina začínajúcich firiem prežije prvé tri roky podnikania. V skupine začínajúcich podnikateľov, ktorých v rámci platformy Sociálna banka podporila Slovenská sporiteľňa, je to viac ako 85 percent.
„Radíme im v tom, v čom máme expertízu, a zjavne sme aj dobre vyberali,“ vysvetľuje manažér sociálneho bankovníctva v sporiteľni Rastislav Blažej.
Najväčšia slovenská banka podporuje aj nájomné bývanie. „Vďaka jasným pravidlám, istej miere flexibility a efektívnym procesom vieme pomôcť mestám a obciam byť atraktívnejším miestom na život,“ hovorí Rastislav BLAŽEJ v rozhovore pre INDEX.
Ako funguje platforma Sociálna banka?
Robíme štandardnú bankovú činnosť mierne neštandardným spôsobom. Spočiatku sa nám zdalo, že neštandardný spôsob je neefektívny, ale po dlhšom čase nás niektoré aktivity milo prekvapili. Pridávame hodnotu v podobe kvalitných otázok, príkladov, ako si nastaviť podnikanie či neziskovú organizáciu, a vysvetľovania.
V priemere len štvrtina firiem funguje aktívne aj po troch rokoch od začiatku podnikania. Ako je to v prípade Sociálnej banky?
V skupine nami podporených začínajúcich podnikateľov je to viac ako 85 percent. Radíme im v tom, v čom máme expertízu, a zjavne sme aj dobre vyberali.
Prečo ste od podpory začínajúcich podnikateľov prešli k podpore neziskoviek a sociálnych podnikov?
Od začínajúcich podnikateľov sme sa naučili viaceré veci, a tak sme toto know-how posunuli k ľuďom a firmám, ktoré okrem podnikania pomáhajú aj druhým ľuďom, teda k subjektom sociálnej ekonomiky, kde patria aj neziskovky . Motívom na začatie podpory týchto podnikateľov bolo to, aby sme pomohli vytvoriť a udržať čo najviac nových pracovných miest.
Aké vysoké sú úvery pre neziskovky a o aké typy organizácií ide?
Stretli sme sa s mnohými príbehmi neziskoviek, za ktorými sú ľudia, ktorí pomáhajú a zlepšujú život okolo seba. Každý z nich je pre nás inšpiráciou, či pomáha v malom alebo vo veľkom. Výška úverov sa pohybuje od tisícov po milióny eur.
Neziskovkám ponúkate flexibilný harmonogram splácania. O čo ide?