SME

Na Slovensku sú unikát, vo svete držia krok s gigantmi. Získali cenu FéliX

Inovácií sa netreba báť. Slovenská sporiteľňa ocenila najlepšie biznis príbehy.

(Zdroj: Lukáš Klčo)

Predstavte si vedca v laboratóriu. Po rokoch výskumu objaví revolučný liek – možno práve ten, ktorý môže zmeniť životy tisícov pacientov. Toto je však iba začiatok. Kým sa jeho objav stane skutočnou nádejou pre ľudí, čaká ho ešte dlhá a náročná cesta.

Vývoj nového lieku si totiž vyžaduje značné investície, klinické skúšky a pre prísnu reguláciu môže trvať aj desaťročie, kým sa dostane na trh. V tomto momente preberá žezlo bratislavská firma SanaClis, aby zabezpečila, že celý proces klinických štúdií prebieha hladko a v súlade s medzinárodnými štandardmi.

Spoločnosť SanaClis je tohtoročným víťazom FéliX Business Award v hlavnej kategórii Excelentný biznis príbeh. Štvrtý ročník biznisových cien vyhlásila Slovenská sporiteľňa s magazínom INDEX. Čím zaujali nezávislú porotu víťazné firmy?

Úspešné firmy kombinujú výsledky s napĺňaním dlhodobej vízie

SanaClis je dôkazom, že aj menší hráči dokážu hrať veľké hry – a často ich aj vyhrávať. Počas viac ako dvadsiatich rokov v biznise si vybudovali celosvetovú reputáciu spoľahlivého partnera. Väčšinu projektov realizujú načas a v rámci rozpočtu. Včasnosť je v klinickom výskume kľúčová, keďže meškanie čo i len o deň prináša výrazné straty a predlžuje schvaľovanie lieku.

„Ich zameranie je pre Slovensko absolútne unikátne. Presadili sa v globálnom meradle a sú dôkazom, že aj malá nenápadná firma môže vyrásť na medzinárodného hráča v oblasti klinických štúdií,“ vysvetľuje Ivana Molnárová, CEO spoločnosti Alyra a predsedníčka poroty biznis ceny FéliX.

Aj ďalšie nominované firmy – Micro-Epsilon Inspection, KROS a Panaxeo – sú príkladom toho, že slovenské podniky dokážu vynikať inovatívnym prístupom a vysokou úrovňou odbornosti.

„Dôležitými faktormi sú nielen stabilné ekonomické výsledky, ale aj kvalitný manažment a vlastníci s jasnou stratégiou a víziou podnikania, ktorú sa im darí napĺňať,“ dopĺňa Norbert Hovančák, člen predstavenstva Slovenskej sporiteľne zodpovedný za firemné bankovníctvo.

V hlavnej kategórii Excelentný biznis príbeh sme spoznali o dve nominácie menej než vlani. Predsedníčka poroty vysvetľuje, že zúžený výber je výsledkom prísnejších kritérií hodnotenia.

Presné definovanie kritérií jednotlivých kategórií a transparentnosť hodnotiaceho procesu zabezpečila spoločnosť KPMG ako odborný partner Ceny FéliX, čím vznikol jedinečný rebríček, ktorý vytriedil úvodné nominácie.

„Ich vstupy sú veľmi cenné najmä z pohľadu hodnotenia ekonomickej výkonnosti. Dostávame kvalitný prehľad finančných aj nefinančných parametrov o každej nominovanej firme,“ dodáva Hovančák zo Slovenskej sporiteľne.

Zvládli krízu a teraz nestíhajú vyrábať

Ocenenie Výnimočný rodinný biznis putuje na východ do prešovskej strojárskej firmy Tomark. Nominované boli aj spoločnosti GARDEON, Telegrafia a Elektro-Haramia.

Rodina Tomkovcov viac než tridsať rokov dodáva zvárané dielce. Vďaka dlhoročnej spolupráci s nemeckým koncernom Bernard Krone ťahá na európskych cestách takmer každý kamión za sebou náves alebo príves s podvozkami a rámami z Prešova.

„Ukazujú nám, aká dôležitá je inovatívnosť a schopnosť prispôsobiť sa meniacim sa podmienkam trhu. Kreativita a schopnosť reagovať na potreby zákazníkov sú rozhodujúcimi faktormi úspechu,“ hovorí Erika Matwij, expertka na riadenie rodinných firiem.

Naráža na problémy počas krízy v rokoch 2008 a 2009, keď firma ostala bez objednávok s plnými skladmi a musela prepustiť väčšinu zamestnancov. Neľahké obdobie však rodinu stmelilo – investovali do moderných technológií a pustili sa do výroby lietadiel. O tie je taký záujem, že nestíhajú vyrábať.

Podľa Eriky Matwij rodinné podniky čelia špecifickým výzvam. Jedným z najväčších problémov je nástupníctvo. Prieskumy a štúdie uvádzajú, že len malá časť firiem úspešne zvládne prechod na druhú generáciu a ešte menej na tretiu generáciu. Nezvládnutie tohto procesu môže viesť k strate riadenia, konfliktom vo vnútri firmy, dokonca až k jej zániku.

„Ako najdôležitejšie faktory pre úspešné odovzdanie rodinného podniku vnímam vzájomný rešpekt, čas venovaný nástupcom a procesu, efektívnu komunikáciu a plánovanie,“ ozrejmuje Matwij.

V nemocniciach rozdávajú úsmevy

Cena Slovenskej sporiteľne za verejné dobro vzdáva hold organizáciám neziskového sektora. Svojou vytrvalosťou dokazujú, že aj malé kroky môžu prinášať veľké zmeny a inšpirujú ostatných k tomu, aby konali v prospech lepšej spoločnosti.

V 4. ročníku FéliX Business Award ju získalo občianske združenie Červený nos Clowndoctors, ktoré prináša radosť, nádej a smiech do nemocníc. Profesionálni zdravotní klauni svojou prácou uľahčujú najmä detským pacientom hospitalizáciu, podporujú psychickú pohodu, ktorá je dôležitou súčasťou uzdravovacieho procesu. Červený nos je dôkazom, že aj malý úsmev môže mať veľký liečivý účinok a prinášať svetlo do najťažších chvíľ.

Dôraz na dlhodobý vplyv pre nasledujúce generácie

Oceňovaniu moderných samospráv a firiem, ktoré vynikajú v zodpovednom prístupe k podnikaniu, venuje FéliX Business Award až dve kategórie – Samospráva pre budúce generácie a Biznis pre budúce generácie.

Trojica nominovaných miest – Dolný Kubín, Komárno a Stará Ľubovňa – aktívne reaguje na klimatické výzvy a zavádza opatrenia pre efektívnejšie hospodárenie so zdrojmi, zlepšuje kvalitu života obyvateľov a využívanie verejného priestoru.

Cena FéliX napokon cestuje na Oravu, do Dolného Kubína.

„Mesto podporuje rozvoj športu pre zdravotne znevýhodnených. Zameriava sa na dlhodobú inklúziu a budovanie infraštruktúry pre všetkých obyvateľov, čím sa stáva vzorom pre ďalšie samosprávy na Slovensku,“ ozrejmuje predsedníčka poroty.

Miestny zimný štadión sa po prestavbe pred trinástimi rokmi stal kolískou parahokeja na Slovensku. Okrem bezbariérových vstupov, šatní a sociálnych zariadení mysleli aj detaily, ako sú priehľadné mantinely v priestoroch sedačiek a trestných lavíc, aby aj hokejisti na vozíku videli na ľadovú plochu.

V kategórii Biznis pre budúce generácie získala nomináciu trojica Prievidzské tepelné hospodárstvo, AGRO CS Slovakia a KOOR. Ocenenie si odniesla firma KOOR, zameraná na energeticky úsporné riešenia.

„KOOR je lídrom v oblasti energetickej efektívnosti a udržateľnosti na Slovensku. Realizujú projekty zamerané na zlepšovanie energetickej efektívnosti pre verejný sektor aj podniky, čo im prinieslo širokú pozornosť a uznanie,“ opisuje Molnárová.

Perspektíva pre Slovensko tkvie v digitalizácii a automatizácii

Trendy, ktoré ovplyvňujú budúcnosť podnikania na Slovensku, už dnes určujú rytmus zajtrajška. Naprieč podnikateľským spektrom panuje zhoda, že digitalizácia, automatizácia a udržateľnosť sú kľúčové ingrediencie receptu na úspech. Podľa predsedníčky poroty biznis ceny FéliX sa tento smer prejavil aj medzi nomináciami.

„Firmy, ktoré tieto aspekty implementujú, sú oveľa lepšie pripravené na meniaci sa svet. Zároveň môžu byť príkladom, že to nemusí byť strašiak, ale benefit,“ ozrejmuje Molnárová.

Norbert Hovančák zo Slovenskej sporiteľne však upozorňuje, že automatizácia a digitalizácia procesov by sa nemala týkať len výrobných firiem.

„Sme typickou výrobnou ekonomikou. Mali by sme sa však posúvať k vzdelanostnej ekonomike a podporovať rozvoj odvetví, ktoré zabezpečujú technologický rozvoj spoločnosti,“ konštatuje Hovančák o formovaní ekonomickej budúcnosti Slovenska. Dôležitá je tiež podpora konkurencieschopnosti slovenskej ekonomiky zo strany vlády a vytváranie podmienok pre zahraničné investície.

Aby sa Slovensko mohlo skutočne posunúť dopredu, bude potrebovať aj lídrov pripravených viesť svoje firmy do novej éry.

„Výrazná zmena riadenia a samotného lídra je priam nevyhnutná. Volám to líderský transformačný kvocient, teda schopnosť adaptácie, digitálnej gramotnosti a silnú orientáciu na inovácie. Zmena je dennodenná realita,“ opisuje Molnárová, ktorá sa venuje práci s lídrami. Dôležitý je tiež prístup zameraný na jednotlivca a rozvoj talentu, spoluprácu, schopnosť inšpirovať tím a kultivovať inkluzívne prostredie.

„S novou generáciou prichádzajúcou na trh práce a nárastom veku odchodu do dôchodku bude čoraz bežnejšie, že firmy budú naraz zamestnávať aj päť generácií. Táto situácia postaví lídrov pred výzvu, ako zabezpečiť generačnú spoluprácu. Firmy vedené lídrami s týmito schopnosťami majú jednoznačne väčší potenciál uspieť,“ uzatvára Ivana Molnárová, predsedníčka poroty biznis ceny FéliX.

Tento článok vám prináša Slovenská sporiteľňa.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (29. 3. 2025)
USD 1.080
AUD 1.712
CZK 24.960
JPY 162.640
CAD 1.544
GBP 0.834
HUF 403.130
PLN 4.178
CHF 0.953
SEK 10.820

Komerčné články

  1. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  2. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  3. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  6. eFleet Day 2025: Poznáme program a prezentujúcich
  7. S Kauflandom môže pomôcť každý, štartuje zbierka potravín
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom
  1. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  2. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  3. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  4. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  5. Knižnice získavajú novú príležitosť
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Slováci oddnes nakupujú exotiku s BUBO za 50%. 8 759
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 7 837
  3. Pravda o 50 % zľavách BUBO? Koľko ich vlastne je? 7 213
  4. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 5 375
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 936
  6. Ísť do kúpeľov je IN 4 753
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 543
  8. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 424
  1. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  2. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  3. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  4. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  5. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  6. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  7. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  8. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  1. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 29 773
  2. Janka Bittó Cigániková: Pán Fico, nemajte strach! My na vašu úroveň neklesneme 19 188
  3. Radko Mačuha: "Žiadna pandémia krívačky a slintačky neexistuje". ( fikcia) 17 587
  4. Rado Surovka: Liečba Ficom na demenciu národa nezaberá. 10 671
  5. Richard Vilkus: Keď vládnu burani, päťkári a Samuel Migaľ. 8 801
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 7 324
  7. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 6 735
  8. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 515
  1. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  2. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  3. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  4. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
  5. Radko Mačuha: Ficovi zdochla koza a preto Slovensku zdochne celé stádo.
  6. Tupou Ceruzou: Žandári
  7. Tupou Ceruzou: Mimoriadna situácia
  8. Radko Mačuha: Fico už nieje antivaxer.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Opatrenia na znižovanie nákladov budú zrejme pokračovať.


TASR
Ilustračné foto.

Do piatka si povinnosť splnila približne polovica daňovníkov.


TASR
Ilustračné foto.

Ženy si pri investovaní držia nižšieho rizika.


TASR 1
Ilustračná fotografia.

Objednanie sa k lekárovi je vraj „manažment pacienta“.


6
  1. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  2. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  3. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  4. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  5. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  6. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  7. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  8. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  1. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 29 773
  2. Janka Bittó Cigániková: Pán Fico, nemajte strach! My na vašu úroveň neklesneme 19 188
  3. Radko Mačuha: "Žiadna pandémia krívačky a slintačky neexistuje". ( fikcia) 17 587
  4. Rado Surovka: Liečba Ficom na demenciu národa nezaberá. 10 671
  5. Richard Vilkus: Keď vládnu burani, päťkári a Samuel Migaľ. 8 801
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 7 324
  7. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 6 735
  8. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 515
  1. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  2. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  3. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  4. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
  5. Radko Mačuha: Ficovi zdochla koza a preto Slovensku zdochne celé stádo.
  6. Tupou Ceruzou: Žandári
  7. Tupou Ceruzou: Mimoriadna situácia
  8. Radko Mačuha: Fico už nieje antivaxer.
SkryťZatvoriť reklamu