Autor je členom Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) a má na starosti digitálne euro.
Zavedenie eura pred dvadsiatimi piatimi rokmi zásadným spôsobom zmenilo Európu. Po prvýkrát v histórii mohli ľudia v rôznych krajinách používať tie isté bankovky a mince. Kto by si pomyslel, že nás spojí obsah našich peňaženiek?
Euro zjednodušuje život európskym rodinám, obchodníkom i cestujúcim. Už žiadne poplatky navyše alebo pochybnosti, či váš spôsob platby bude akceptovaný. V dnešnom digitálnom veku však táto jednoduchosť postupne mizne.
V spleti rôznych kariet, aplikácií a zariadení v závislosti od platobnej situácie väčšina Európanov zisťuje, že pohodlnosť digitálnych platieb je nie vždy ideálna.
Platobný systém je rozdrobený
V eurozóne sme uviazli vo fragmentovanom systéme, v ktorom digitálne platobné riešenia neuspokojujú všetky naše potreby. Hoci v mestách ako Madrid alebo Paríž za jedlo alebo taxík bez problémov zaplatíte bezkontaktne kartou, na nemeckom alebo rakúskom vidieku často prijímajú len hotovosť alebo miestne debetné karty.
Niektoré mobilné aplikácie síce dobre fungujú na posielanie peňazí rodine či priateľom, no pri online nákupoch alebo platbách v miestnych podnikoch akceptované nie sú.
V eurozóne, skrátka, dodnes nemáme účinné, univerzálne a celoplošné digitálne platobné riešenie.
Čo keby sme si však dokázali ponechať univerzálnu jednoduchosť hotovosti a zároveň využiť výhody digitálneho veku? Digitálne euro by nám vrátilo slobodu platiť digitálne, priamo, kedykoľvek a kdekoľvek – i pri nakupovaní online.
Existencia súbežne s bankovkami
Digitálne euro by existovalo súbežne s bankovkami a poskytovalo by bezplatnú univerzálnu možnosť digitálnych platieb v celej eurozóne. Terajšia fragmentácia by sa tak mohla stať minulosťou.