BRATISLAVA. Vláda schválila navrátenie minimálnej výšky základnej zložky mzdy zdravotníkov. Novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorú na rokovanie vlády predložil minister zdravotníctva Kamil Šaško, reaguje na obavy z hromadných výpovedí a odchodu zdravotníckych pracovníkov do zahraničia.
Výška pred konsolidáciou
Z tohto dôvodu sa rezort zdravotníctva rozhodol pre navrátenie výšky základnej zložky mzdy zdravotníckych pracovníkov na úroveň pred konsolidačnými zmenami. „Navrhovaná právna úprava stabilizuje vzniknutú situáciu," uvádza dôvodová správa.
Návrh zákona sa zameriava na ochranu zdravotného systému, ohrozeného nedostatkom pracovníkov, a na posilnenie záujmu študentov o štúdium zdravotníckych profesií.
Stanovuje minimálnu výšku základnej zložky mzdy pre zdravotníckych pracovníkov, ktorá sa má vrátiť do pôvodného stavu pred legislatívnou konsolidáciou verejných financií.
Súčasťou návrhu je aj úprava koeficientov pre výpočet miezd, pričom pre rok 2025 sa koeficienty znížia na 0,9696 pre lekárov a niektorých ďalších pracovníkov, ktorých mzdy boli vyššie než 1.00, aby zabezpečili rast o 3 %.

Od roku 2026 sa tieto koeficienty upravia na 0,9848, čím sa zabezpečí, že mzdy budú opäť rásť v súlade s priemernou mzdou z predchádzajúcich rokov.
Výnimkou sú sestry, pôrodné asistentky a ďalší pracovníci s koeficientom 1,08, ktorých koeficienty ostanú nezmenené. Rezort zdravotníctva v novele tiež navrhuje zvýšenie platieb za poistencov štátu v decembri 2024, čím by sa splnil rozpočtový cieľ pre verejné zdravotné poistenie na rok 2024.
Cieľom týchto opatrení je podľa dokumentu zabrániť kolapsu nemocníc a zabezpečiť výkon ústavného práva na ochranu zdravia občanov.
Návrh zákona sa predkladá v skrátenom legislatívnom konaní, účinnosť má nadobudnúť od 1. januára 2025 a niektoré jeho časti 1. decembra 2024. Výdavky verejnej správy na budúci rok predstavujú celkovú sumu 111 miliónov eur, v roku 2026 viac ako 116 miliónov eur a v roku 2027 približne 213 miliónov eur.
Šaško podľa Krajčího zavádzal
Poslanec a exminister zdravotníctva Marek Krajčí (Slovensko, Za ľudí, KÚ) upozornil, že vláda chce znížiť koeficienty tisíckam zdravotníkov na Slovensku. Poukázal pritom na materiál, ktorý kabinet schválil na stredajšom rokovaní.
Šéf rezortu Šaško tak podľa Krajčího slov zavádzal, že pre všetkých zdravotníkov okrem lekárov budú nasledujúce dva roky platiť rovnaké podmienky rastu platov ako pred konsolidáciou.
Krajčí priblížil, že podľa materiálu sa znížia koeficienty lekárom a zubárom, farmaceutom, fyzioterapeutom, verejným zdravotníkom, zdravotným laborantom, rádiologickým technikom, zdravotníckym záchranárom špecialistom, farmaceutickým laborantom, logopédom, psychológom, liečebným pedagógom, fyzikom a laboratórnym diagnostikom.
"Práve im sa má na ďalšie dva roky zmraziť ich valorizácia približne o tri percentá smerom dole, čo by znamenalo mierny posun, ale ich valorizácia bude takisto zmrazená ako v prípade lekárov," poznamenal Krajčí.
Keďže sa zmena dotkne všetkých zdravotníkov, balík 100 miliónov eur, ktorý minister dohodol navyše na platy zdravotníkov, podľa poslanca stačiť nebude.
"Došlo k určitej úprave, a teda 100 miliónov eur, ktoré dostal od ministra Kamenického, určite prekročí, a to, čím rukoval, že je to konečná suma, ktorou sa nedá hýbať, tak takisto nehovoril pravdu," skonštatoval Krajčí.
Hnutie Slovensko podľa jeho slov trvá na tom, aby vláda vrátila koeficienty na pôvodnú, sľubovanú úroveň a zároveň začala plniť podmienky memoranda z roku 2022. Aktuálna situácia je podľa Krajčího hrou "kto z koho", je však presvedčený, že lekári neustúpia.
"Preto možno budeme mať ďalšiu demisiu ministra zdravotníctva. Ja nepredpokladám, že v tejto situácii, keď si bude minister tvrdošijne stáť za svojím, sa niekde pohneme," dodal. Veľkým krokom by podľa neho bol aj návrat lokality na výstavbu novej koncovej nemocnice na Slovensku na bratislavské Rázsochy.
Z rokovania vlády
- Vládny kabinet odsúhlasil poslanecký návrh skupiny poslancov, ktorý má nahradiť inštitút práva na vyjadrenie inštitútom práva na opravu. Ide o poslanecký návrh poslancov Romana Michelka (zvolený za SNS), Rudolfa Huliaka (Národná koalícia, zvolený na kandidátke SNS), Andreja Danka (predseda SNS) a Adama Lučanského (zvolený za SNS), ktorým by sa mal novelizovať zákon o vydavateľoch publikácií a o registri v oblasti médií a audiovízie.
- Vláda chce v rámci Slovenského národného múzea zriadiť Múzeum národného obrodenia. Pôvodne malo vzniknúť Múzeum slovenského vysťahovalectva. Dôvodom zmeny je problém s pozemkom. Zmenu uznesenia schválil kabinet na stredajšom zasadnutí.
- Kompetencie a agendu doterajšieho Výboru pre národnostné menšiny a etnické skupiny preberie Rada vlády SR pre národnostné menšiny. Vyplýva to zo štatútu rady, upravujúceho jej úlohy a pôsobnosť ako samostatného odborného a poradného orgánu vlády.
- Vláda sa rozhodla podporiť ďalšiu investíciu zahraničného investora. Pre spoločnosti BDR Therma, ktorá plánuje vo Vranove nad Topľou vyrábať tepelné čerpadlá, schválila investičnú pomoc v celkovej výške takmer 20 miliónov eur. Vo forme dotácie na dlhodobý hmotný majetok a dlhodobý nehmotný majetok dostane investor viac ako 13 miliónov eur a vo forme úľavy na dani z príjmov vyše 6 miliónov eur.