Budúcnosť pracovného trhu bude patriť technickým smerom, energetike a jej obnoviteľným zdrojom. Pre Slovensko a jeho zameranie na automobilový priemysel by to mohlo znamenať príležitosť. Existujú však obavy, že ju z dôvodu nedostatku odborníkov schopných s týmito technológiami pracovať nedokážeme využiť.
„Dnes máme dva a pol milióna pracujúcich. Za desať rokov v dôsledku odchodov do dôchodku zredukujeme tento počet o dvestopäťdesiattisíc. Znamená to odchod desiatich percent pracovnej sily,“ vysvetľuje Andrej Hutta, viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení.
Problém pritom podľa neho nebude len v prípade odborníkov, ktorí dokážu obsluhovať nové technológie ako fotovoltika či tepelné čerpadlá, ale aj v bežnejších profesijách. „Máme dve školy, ktoré vychovávajú ľudí schopných obsluhovať vodnú armatúru. Na jednej sa do prvého ročníka hlási osem a na druhej okolo dvadsať ľudí. Kto nahradí odchádzajúcich dôchodcov?“ dodáva Hutta.
Nakoľko vypuklý budete tento problém v budúcnosti a čo je jeho dôvodom? Čo treba zmeniť v školstve, čo v rekvalifikácii už existujúcich odborníkov a stíhame to vôbec?
V Indexe na otázky Evy Frantovej odpovedá Andrej Hutta, viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení a zároveň predseda Rady zamestnávateľov pre odborné vzdelávanie a prípravu.
V rozhovore sa dozviete:
- (1:02) Odchod zamestnancov z pracovného trhu.
- (3:06) Prečo na Slovensku chýbajú odborníci.
- (5:20) Fungovanie duálneho vzdelávania.
- (8:40) Duál vs. odborné vzdelávanie.
- (13:30) Kde vziať odborníkov na OZE.
- (14:54) Ako štát motivuje školy otvárať nové odbory.
- (16:29) Nedostatok dát pre vznik nových odborov.
- (17:59) Nedostatok odborných učiteľov.
- (21:28) Dopad chýbajúcej stratégie štátu na motiváciu firiem vzdelávať mladých.
- (23:29) Motivácia študentov prihlásiť sa na technický odbor.
- (27:54) Kto má rekvalifikovať existujúcich odborníkov.
- (30:25) Úloha nadpodnikových centier pri rekvalifikácii.
- (33:53) Ako si firmy kompenzujú nedostatok odborníkov.