Aj keď od veľkej realitnej krízy ubehlo už vyše 15 rokov, na trhu stále nájdete projekty, ktoré na svoju realizáciu čakajú. Patrí medzi ne aj hotel Junior pri ružinovskom jazere Štrkovec.
O projekte, ktorý by ho nahradil, sa hovorí takmer dve desaťročia, objekt však zostáva a každý rok je na tom horšie.
Problémom v tomto prípade nie sú financie, keďže majiteľom objektu a pozemkov je skupina Eco-Investment veľkopodnikateľa Milana Fiľa, ale zdĺhavé rokovania s mestskou časťou.
„Dnes sme v štádiu, keď sme predložili podľa nás dobrý projekt, v ktorom sme sa snažili zapracovať všetky pripomienky, ale boli sme opäť požiadaní, aby sme to znova prehodnotili,“ hovorí pre INDEX Andrej Farkaš, člen predstavenstva Eco-Investmentu, zodpovedný za právnu agendu a development.
V rozhovore sa dočítate aj:
- v akom stave sú rokovania s mestskou časťou,
- ako vidia budúcnosť lokality,
- či uvažujú nad predajom pozemkov pri Štrkovci,
- aké realitné plány má skupina na Slovensku.
Eco-Investment vlastní hotel Junior na Štrkovci už 16 rokov. S akými ambíciami ste ho kupovali?
Zhodou okolností som do skupiny nastupoval v čase, keď k akvizícii došlo. Nebol som priamo pri nej, ale viem, že cieľom bolo zmeniť stav hotela a jeho okolia. Nechcem hovoriť, že už v tom čase vyzeral tak zle ako dnes, ale bol zastaraný a chýbali mu investície.
S akým scenárom pracujete dnes? Čo by malo hotel nahradiť?
Aktuálny stav vychádza z toho, čo bolo prezentované v procese EIA (posudzovanie vplyvu na životné prostredie, pozn. red.). Teda že je vhodné túto stavbu odstrániť a nahradiť ju niečím novým, moderným.
Nehovoríme o veľkej hmote, ale o modernom mestskom bývaní aj o vyššom komforte, a to nielen pre obyvateľov projektu, ale aj návštevníkov jazera a jeho okolia.
Naším cieľom je postaviť projekt, ktorý ich ešte viac pritiahne do lokality. Už dnes je tam detská aj športová sekcia. Chceme byť toho súčasťou aj tým, že projekt otvoríme verejnosti. Dnes je hotel nalepený na jazere, nový projekt počíta s tým, že ho od jazera odstúpime a vytvoríme viac priestoru na pobyt ľudí.
Aký podiel rezidencie a občianskej vybavenosti plánujete?
Aktuálne je to v zmysle mestského územného plánu 30:70. Nechceme tento unikátny priestor zaplaviť kanceláriami, ktoré so sebou neprinášajú rozvoj života. Už dvadsať rokov sa Ružinovčania pozerajú na ošarpanú budovu. Je najvyšší čas to zmeniť a ponúknuť im miesto na kvalitné bývanie a trávenie voľného času.
Dohoda viazne
V roku 2019 starosta Ružinova Martin Chren verejne vyhlásil, že sa s vami chce dohodnúť. Prečo sa tak za päť rokov nestalo? Kde nastal problém?