BRATISDLAVA. Podnikateľská misia v Číne je historicky najväčšia, akú Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) organizovala.
Počas návštevy Čínskej ľudovej republiky vedenej premiérom Robertom Ficom, ktorá sa koná v dňoch 30. októbra až 5. novembra, je súčasťou delegácie 77 zástupcov slovenských podnikateľov.
Diverzifikácia exportu
Cieľom rezortu je posilnenie investičných a obchodných vzťahov medzi Slovenskom a Čínou a rozšírenie hospodárskych partnerstiev. Informovalo o tom v pondelok Ministerstvo hospodárstva SR.
"Oficiálna návšteva Číny poskytuje jedinečnú príležitosť na upevnenie hospodárskych väzieb medzi Slovenskom a Čínou. Verím, že naša delegácia otvorí dvere pre nové investičné projekty a príležitosti, ktoré budú prínosom pre slovenskú ekonomiku a podporia diverzifikáciu nášho exportu," uviedla ministerka hospodárstva Denisa Saková.

V rámci programu oficiálnej návštevy sa uskutočňujú štyri podnikateľské fóra, na ktorých majú slovenskí podnikatelia možnosť prezentovať svoje produkty, technológie a investičné projekty potenciálnym čínskym investorom a tiež nadviazať nové kontakty, priblížil rezort hospodárstva.
Na fórach by mali zároveň prebiehať odborné prezentácie investičného a slovenského obchodného prostredia zo strany SARIO, ako aj predstavenie možností financovania exportných aktivít prostredníctvom Eximbanky.
Minerálky, alkohol aj IT
Jednou z kľúčových udalostí návštevy by malo byť otvorenie slovenského národného stánku na medzinárodnej výstave China International Import Expo 2024 v Šanghaji, kde okrem súkromných spoločností Slovensko zastupuje aj štátna Slovakia Travel.
V rámci tejto platformy by mali mať slovenské spoločnosti možnosť prezentovať svoj výrobný potenciál, technológie a investičné príležitosti, pričom sa očakáva vysoká návštevnosť čínskych obchodných zástupcov a investorov.
"Slovenský export do Číny je v súčasnosti orientovaný najmä na automobilový priemysel a elektroniku, pričom Slovensko má záujem o diverzifikáciu a rozšírenie exportného portfólia o ďalšie komodity vrátane potravinárstva a poľnohospodárstva.
Agentúra SARIO identifikovala ďalšie perspektívne oblasti pre slovenské spoločnosti na čínskom trhu, najmä v oblasti minerálnych vôd, alkoholických nápojov, IT a umelej inteligencie, ako aj špecifických riešení v dizajne čipov a v oblasti zdravotníckych technológií," doplnilo ministerstvo.
Odpor k odborom a agenti
Inštitút ľudských práv ostro kritizoval nedostatočnú pozornosť venovanú ľudským právam počas návštevy členov slovenskej vlády v Číne.
Riaditeľ inštitútu Peter Weisenbacher pripomenul, že Čína patrí k najvážnejším porušovateľom ľudských práv, pričom to nezahŕňa len občianske práva ako slobodu prejavu či tlače, ale aj práva na organizáciu zamestnancov.
„V Číne sú tvrdo postihované aj pokusy zamestnancov organizovať sa v odboroch proti zneužívaniu bežných ľudí korporáciami. Niečo, čo by údajnému sociálnemu demokratovi Robertovi Ficovi malo ležať na srdci,” uviedol riaditeľ Inštitútu ľudských práv.
Dodal, že politici a političky, ktorí majú ľudské práva a ľudí v úcte, v Číne vždy nastolia otázku ich porušovania miestnym režimom, je to dlhá tradícia štátnikov. „Zdá sa však, že delegácia SR tam bola v hlbokom predklone,“ konštatoval
Koordinátorka kampaní Inštitútu ľudských práv Katarína Ševčíková upozornila aj na udalosti z roku 2009 počas návštevy čínskeho prezidenta na Slovensku.
„Vtedajšiu sériu demonštrácií pre porušovanie ľudských práv Čínou poznačili násilnosti zo strany 'čínskych agentov' pohybujúcich sa voľne na našom území a bez zásahu našich bezpečnostných orgánov. Do dnešného dňa to pritom nebolo vierohodne vysvetlené ani adekvátne vyšetrené,” pripomenula Ševčíková a dodala, že absencia nastolenia otázky ľudských práv a slobôd pri rokovaniach je prejavom zbabelosti a krátkozrakosti vlády.
Inštitút ľudských práv na záver vyzval, aby sa otázka ľudských práv na Slovensku riešila s rovnakou naliehavosťou ako kdekoľvek inde vo svete, pričom inštitút upozornil na nebezpečenstvá, ktoré represívne režimy predstavujú nielen pre vlastných občanov, ale aj za svojimi hranicami.