Ich revírom sú sociálne siete, ich pracovnou metódou zasa opakované telefonáty, počas ktorých ľudí presviedčajú na výhodné investovanie do kryptomien. Možno ste sa aj vy v poslednom čase stali objektom záujmu slovenských „vlkov z Wall Street“.
V titulkovej téme novembrového INDEXU rozoberáme pozadie biznisového modelu okolo firmy Seif.Finance a jej sprostredkovateľov Crypto Cartel a SalesForce Agency. Zvýšenú pozornosť v prípade tejto platformy odporúča aj Národná banka Slovenska.
V našom článku sa tiež dočítate, aké skúsenosti s investovaním cez Seif.Finance majú klienti, s ktorými sme sa rozprávali. Možno už tušíte, že nebudú vždy len pozitívne.
O vaše peniaze sa uchádzajú investičné príležitosti z naozaj širokého spektra. Jedným z nich sú aj špeciálne štátne dlhopisy, ktoré chce vláda Roberta Fica (Smer) vydať na budúci rok.
Špeciálne majú byť v tom, že priamo od štátu si ich budú môcť kúpiť len fyzické osoby. Podľa ministra financií Ladislava Kamenického budú najvýhodnejšie z okolitých krajín. A vraj si taký dlhopis sám kúpi.
Či sa štátne dlhopisy „pre bežných smrteľníkov“ naozaj tak oplatia, aké majú byť ich výhody oproti iným formám investovania a čo štát spraví v prípade, ak o ne nebude záujem, to sa dozviete v aktuálnom vydaní nášho magazínu.
Ani v novembrovom INDEXE nechýba ďalšia časť seriálu Magnáti. Tentoraz v ňom opisujeme biznisovú dráhu Jozef Špirka, ktorý vyrástol v Pente a jej DNA má doteraz, hoci sa s touto finančnou skupinou nerozišiel v najlepšom.
Po odchode z Penty vcelku nenápadne vybudoval vlastné impérium a napriek nie vždy úspešným projektom sa v súčasnosti zaraďuje medzi najvplyvnejších ľudí slovenského priemyslu.
Pomáha k tomu aj fakt, že dlhodobo pôsobí ako vysoký funkcionár lobistickej organizácie zamestnávateľov. Okrem toho, v minulosti mal veľmi čulé kontakty s viacerými slovenskými politikmi a politickými stranami.

V novom INDEXE nájdete aj viacero rozhovorov so zaujímavými respondentmi. Napríklad s riaditeľom Asociácie železničných dopravcov Patrikom Benkom sme sa rozprávali o tom, že pre zanedbanú údržbu koľají a chýbajúce investície do rozvoja siete nás už zahraniční dopravcovia bežne obchádzajú. „Radšej z Břeclavi prejdú do Rakúska, pretože je to rýchlejšie, a potom pokračujú cez Maďarsko,“ hovorí.
V ďalšom rozhovore vám zasa predstavíme firmu, o ktorej ste možno ešte nepočuli, hoci patrí medzi najdôležitejších dodávateľov automobiliek a generuje tržby v stámiliónoch eur.
Nemak Slovakia je jedným z pokračovateľov tradície, ktorú v Žiari nad Hronom v 20. storočí rozvinula hlinikáreň ZSNP. Ročne vyprodukuje státisíce dielov pre známe automobilové značky.
„Momentálne vidíme veľký hlad po batériových rámoch pre elektrické nákladné vozidlá. Som presvedčený, že majú veľkú budúcnosť,“ vysvetľuje konateľ spoločnosti Rastislav Gáll v rozhovore pre INDEX.
Pokiaľ ide o úspešné a inšpiratívne firmy (a tiež samosprávy a dobročinné organizácie), v novembrovom vydaní nášho magazínu nájdete tiež fotoreportáž z galavečera, počas ktorého sme už po štvrtýkrát spolu so Slovenskou sporiteľnou odovzdali ocenenia FéliX Business Award.

Z ďalších tém v novembrovom INDEXE vyberáme:
- Úver na školné: Na excelentné školy požičia štátny fond
- Sladký biznis: Koľko zarábajú najväčší producenti cukroviniek
- Chyby za miliardy: Ako si gigant Nike sám narobil problémy
- Nenásytní boli vraj aj klienti: Bernie Madoff spreneveril miliardy
Vážení čitatelia, ak nás radi čítate, no nepatríte ešte do klubu predplatiteľov, využite výhodnú ponuku na predplatné a získajte ho so zľavou na index.sme.sk/predplatne.
Vopred ďakujeme za priazeň.