BRATISLAVA. Vláda v stredu schválila návrh nového stavebného zákona z dielne Ministerstva dopravy SR.
Cieľom novej právnej úpravy v oblasti výstavby je profesionalizácia štátnej stavebnej správy, znižovanie administratívnej záťaže pri podnikaní, zjednodušenie stavebného konania, najmä pri rodinných domoch a malých bytových domoch.
Stavebný zákon rieši aj problematiku tzv. "čiernych stavieb" či zníženú úroveň disciplíny vo výstavbe.
"Navrhovaný stavebný zákon spresňuje jednotlivé správne konania a procesné práva a povinnosti účastníkov výstavby a dotknutých osôb a obsah výstupných rozhodnutí stavebného úradu ako osobitnej úpravy správneho konania. Upúšťa sa od doterajších postupov a procesov posudzovania stavebných zámerov v dvojstupňových správnych konaniach, t. j. v územnom konaní a v stavebnom konaní, keď v mnohých prípadoch sa dotknuté orgány a účastníci konania vyjadrovali k predmetu veci duplicitne, čím sa zjednoduší a skráti schvaľovací proces stavieb," uviedol rezort dopravy v predkladacej správe.
V novej stavebnej legislatíve ostáva agenda stavebného úradu na obciach, ktoré však môžu zriaďovať stavebné obvody podobne, ako sú súčasné spoločné obecné úrady.
Upravuje sa aj ochrana umeleckých diel v stavbách a na verejných priestranstvách pred poškodením alebo zničením stavebnou činnosťou na základe európskych dohovorov.

Nový stavebný zákon tiež upravuje postupy pri nelegálnych stavbách.
"Ustanovuje dodatočný postup vo vzťahu k nepovoleným stavbám zhotoveným do účinnosti navrhovaného stavebného zákona, aby sa do určitého času buď takéto stavby dodatočne osvedčili, alebo odstránili; sleduje sa tým, aby tieto stavby nefigurovali ako trvalo nepovolené, neskolaudované, ale roky bezproblémovo užívané," uviedlo MD.
V stavebnom zákone sa tiež precizujú priestupky a iné správne delikty. Rozširuje sa okruh sankcionovaných osôb aj na ďalšie osoby vo výstavbe, ide o zhotoviteľov stavieb či osoby vykonávajúce stavebný dozor.
"Pretože pri prevažujúcom dodávateľskom spôsobe výstavby stavebník je len objednávateľom služby (výstavby) a osobne neriadi výstavbu; podľa občianskeho práva za porušenia zákona a za škody spôsobené poskytnutím služby má zodpovedať ten, kto ich spôsobil (zhotoviteľ), a nie objednávateľ služby (stavebník)," vysvetlil rezort dopravy.
Nový stavebný zákon by mal nadobudnúť účinnosť 1. apríla 2025.
"Zákon v prvom rade významne znižuje administratívnu záťaž pre občanov, stavebníkov, podnikateľov, developerov, štát a stavebné úrady. Zjednodušuje celý proces povoľovania a realizácie stavieb, od návrhu stavebného zámeru po kolaudáciu. Zabezpečuje podmienky pre naplnenie základných požiadaviek na stavby počas celého ich životného cyklu. Zavádza postupnú realizovateľnú centralizáciu, elektronizáciu, digitalizáciu a profesionalizáciu stavebnej agendy," priblížil minister dopravy Jozef Ráž mladší.
Ráž pripomenul, že v novom stavebnom zákone sa zavádza nová definícia drobných stavieb a stavebných úprav. Drobné stavby ako letné kuchyne, kôlne či garáže alebo prístrešky pre autá so zastavanou plochou do 50 m2, bazény do 25 m2 či napríklad fotovoltické zariadenia s výkonom do 100 kW nebude treba ohlasovať, pokiaľ nebudú na verejných priestranstvách či do dvoch metrov od susedného pozemku. Rozšíri sa aj okruh jednoduchých stavieb.
V novom zákone sa určia oprávnenia, povinnosti a zodpovednosti subjektov vo výstavbe.
"Toto je veľmi významné, keďže viacerí z podnikateľov, developerov, ale aj bežných občanov zažili, keď sa následne museli doťahovať s projektantmi a stavebníkmi o to, že kto kde urobil chybu," spresnil Ráž.
Z rokovania vlády:
- Vláda schválila návrh zákona o finančnom odškodnení fyzických osôb, ktorým bola v súvislosti s opatreniami počas pandémie COVID-19 spôsobená finančná ujma. Ide o finančnú ujmu, ktorá spočívala v uhradení pokuty uloženej za priestupok spáchaný v období od 12. marca 2020 od 6:00 do 15. septembra 2023 do 6:00 a uhradení nákladov za stravovanie, ktoré súviseli s umiestnením osôb do karanténnych zariadení. Vláda v predloženom materiáli pripomenula svoj cieľ z programového vyhlásenia, a to, že sa bude usilovať o obnovu dôvery verejnosti a občanov v demokratické inštitúcie a právny poriadok SR, a že bude pracovať na posilnení a udržaní dôvery v orgány presadzovania práva, súdnu moc, prokuratúru, políciu a verejnú správu.
- Vláda po dvoch týždňoch odvolala podpredsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jána Horkoviča. Horkoviča kabinet Roberta Fica (Smer) do funkcie vymenoval 23. októbra.
- Bezpečnosť všetkých druhov výrobkov, či už predávaných online alebo v kamennom obchode, a úroveň ochrany spotrebiteľov by sa mala zlepšiť. Vyplýva to z návrhu novely zákona o všeobecnej bezpečnosti výrobkov, ktorý schválila vláda. Novela nadväzuje na usmernenia zo strany Európskej únie.
- Právny rámec pre manažovanie porastov drevín rastúcich mimo lesa na poľnohospodárskej pôde sa zmení. Vyplýva to z návrhu novely zákona o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ktorý schválila vláda.
- Vláda schválila zmeny v poskytovaní dotácií v pôsobnosti Úradu podpredsedu vlády SR pre Plán obnovy a znalostnú ekonomiku. Upraviť by sa mali podmienky, rozsah aj spôsob ich poskytovania. Okrem toho by sa mal určiť aj okruh osôb, ktoré môžu byť žiadateľom o poskytnutie dotácie. Vyplýva to z návrhu zákona, ktorý predložil podpredseda vlády Peter Kmec (Hlas).
- Schodok slovenských verejných financií dosiahol v minulom roku 5,2 % hrubého domáceho produktu alebo 6,4 miliardy eur. Medziročne sa zvýšil o 3,5 percentuálneho bodu alebo 4,6 miliardy eur. Vyplýva to zo Súhrnnej výročnej správy Slovenskej republiky za rok 2023, ktorú v schválila vláda.
- Slovenské poľnohospodárstvo podľa predbežných údajov dosiahlo vlani kladný výsledok hospodárenia pred zdanením, teda zisk vo výške asi 228 miliónov eur. V porovnaní s rokom 2022, keď sektor poľnohospodárstva dosiahol rekordný zisk, vlani prišlo k jeho poklesu o 38,3 %. Uviedlo to Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v tzv. zelenej správe o poľnohospodárstve a potravinárstve v SR za rok 2023, ktorú schválila vláda.
- Administratívna záťaž pri poskytovaní príspevkov z Environmentálneho fondu sa má znížiť. Má sa tak udiať odstránením povinnosti obce požiadať fond o vyplatenie príspevku. Taktiež sa má znížiť administratívna záťaž prevádzkovateľov skládok odpadu a odkalísk. Vyplýva to z novely zákona o poplatkoch za uloženie odpadov, ktorou sa upravujú aj ďalšie zákony. Návrh schválila vláda.
- Najvyšší kontrolný úrad Slovenskej republiky upozorňuje na pokračujúce problémy v riadení a financovaní zdravotníckych zariadení pod gesciou Ministerstva zdravotníctva SR. Kontrola, ktorá sa zamerala na roky 2018 až 2023, zaznamenala ako významné riziká nehospodárne nakladanie s majetkom a nedostatočné opatrenia na zlepšenie hospodárenia. Vláda správu vzala na vedomie.
- Vláda schválila zmenu štatútu Ministerstva hospodárstva SR, pričom v súčasnosti platný štatút je účinný od začiatku roka 2005. Vzhľadom na to, že od jeho schválenia došlo k viacerým zmenám kompetenčného zákona, ako aj ďalších právnych predpisov, bol vypracovaný nový návrh štatútu, ktorý tieto zmeny reflektuje, priblížil rezort hospodárstva v predkladacej správe.
- Historicky najväčšiu časť dlhu tvorí 12, prevažne fakultných a univerzitných nemocníc. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky predstavilo na rokovaní vlády vývoj finančného zdravia najväčších štátnych nemocníc. Historicky najväčšiu časť dlhu tvoria fakultné a univerzitné nemocnice. V roku 2023 dosiahli štátne nemocnice kumulovaný pozitívny hospodársky výsledok na úrovni 74 miliónov eur, pričom bez oddlženia a zaplatenia dlhu voči sociálnej poisťovni by tento výsledok bol negatívny, na úrovni -271 miliónov eur. Zvýšenie platov v sektore po štrajkoch koncom roku 2022 je jedným z hlavných faktorov, ktoré ovplyvnili tento výsledok.
- Okruh trestných činov, pri ktorých možno svedka zaradiť do programu ochrany, by sa mohol rozšíriť. Vyplýva to z návrhu nového zákona o ochrane svedka, ktorý schválila vláda. Ministerstvo vnútra SR návrh predložilo opätovne, keďže pre predčasné ukončenie predchádzajúceho volebného obdobia neprešiel celým legislatívnym procesom v Národnej rade SR.
- Vláda navrhuje vymenovať štyroch plukovníkov do vojenskej hodnosti brigádnych generálov. Ide o Štefana Acsaia, Rolanda Sabolčíka, Norberta Hriba a Csabu Németha.
- Vláda schválila Monitorovaciu správu o stave extrémizmu v SR za obdobie rokov 2022 a 2023. Zo správy vyplýva, že počet trestných stíhaní v súvislosti s extrémizmom v roku 2023 medziročne poklesol zo 107 na 95. Správu na rokovanie kabinetu predložilo Ministerstvo vnútra SR.
- Služby Centra právnej pomoci by mali byť dostupnejšie širšiemu okruhu ľudí. Ministerstvo spravodlivosti SR navrhuje okrem iného zvýšiť príjmovú hranicu klientov, ktorá je jednou z podmienok pre priznanie nároku na poskytnutie právnej pomoci. Vyplýva to z návrhu novely zákona o poskytovaní právnej pomoci osobám v materiálnej núdzi, ktorú schválila vláda.