Robert Fico o investícii čínskej spoločnosti Gotion. ZDROJ: TASR
BRATISLAVA. Investícia čínskej spoločnosti Gotion do výroby batérií pre elektromobily na Slovensku má podporu najvyššieho čínskeho vedenia.
Prvé práce na závode pri Šuranoch by sa mali začať v marci budúceho roka a v rokoch 2026 až 2027 by už mal začať vyrábať.
Uviedol to premiér Robert Fico po stredajšom rokovaní vlády v rámci hodnotenia pracovnej cesty do Číny, počas ktorej rokoval aj o tejto investícii.
Obhajoba výrobného procesu
"Podstatné je, že najvyššie čínske vedenie vyslovilo podporu tomuto projektu, pokiaľ ide o vývoz kapitálu z Číny, pokiaľ ide o iné veci, ktoré by mohli trvať dlhšie. Zdá sa, že by projekt mohol reálne začať byť realizovaný v marci 2025, hovorím teraz o výkopových prácach, a potom pomerne rýchlo už v roku 2026 až 2027 sa očakáva, že by mohla nabehnúť aj prvá výroba," priblížil Fico.

Vyzdvihol, že by malo ísť o historicky druhú najvyššiu investíciu na Slovensku v hodnote 1,4 miliardy eur, kde by malo pracovať 1300 zamestnancov so "slušným platom". Ide pritom o výrobu s vysokou pridanou hodnotou, vrátane výskumu a vývoja, ale aj následnej recyklácie.
Premiér podľa vlastných slov chápe, že tento projekt, rovnako ako ktorýkoľvek iný, má aj svojich odporcov. V tomto prípade to môže byť podľa neho spôsobené tým, že ide o firmu z Číny. Zároveň verí, že všetky sporné veci okolo projektu sa vyriešia.

"Považujem za veľmi správne, že skupina ľudí z okolia Šurian vycestovala ešte pred našou návštevou do tejto fabriky a na vlastné oči videla, že to je ďaleko od akýchkoľvek predstáv o priemyselnej výrobe. To je v podstate výroba v absolútne sterilnom prostredí, v čistote, ktorú možno nenachádzate ani v nemocniciach, nieto ešte v takýchto fabrikách," zdôraznil Fico.
Zároveň pripomenul, že ide o firmu, ktorá úzko spolupracuje s automobilkami. Ako príklad spomenul Volkswagen, ktorý vlastnícky vstúpil do Gotion, pričom kúpil viac ako 20-percentný podiel za vyše miliardu eur.
"Pracujeme s firmou, ktorá má aj tento rozmer a vzhľadom na vývoj elektromobility v Európe a na obrovský počet áut, ktoré vyrábame na Slovensku, prítomnosť takejto spoločnosti na výrobu bateriek do elektromobilov je pre Slovensko mimoriadne dôležitá," dodal predseda vlády.
Tunel cez Karpaty posúdia aj Číňania
Premiér Fico ďalej povedal, že v priebehu niekoľkých dní by mala na Slovensko prísť skupina čínskych expertov, aby posúdili možnosti spolupráce na plánovanom tuneli pod Karpatmi.
Ide o jeden z projektov, o ktorých rokoval počas minulotýždňovej návštevy Číny. Malo by ísť o projekt verejno-súkromného partnerstva (PPP).
"Tých možností, kde prichádza pravdepodobnosť spolupráce s čínskymi investormi, je veľmi veľa," uviedol Fico.
Na rokovaniach v Číne podľa premiéra otvorili aj ďalšie možnosti spolupráce, a to napríklad obnovu mostov, ale tiež nákladný prístav na Dunaji. "Rovnako začíname rozvíjať myšlienky nákladnej leteckej dopravy," dodal Fico.
Slovensko podľa predsedu vlády, naopak, ponúka Číne svoje prekladiská na východnom Slovensku ako možnosť vstupu na Ukrajinu v prípade obnovy Ukrajiny.
Pomôcť rozvoju spolupráce by podľa premiéra mal aj 15-dňový bezvízový styk, ktorý má platiť od 8. novembra. Podnikatelia, ale aj turisti by mali mať možnosť jednoduchšieho cestovania do tejto ázijskej veľmoci.