Keď sa v roku 2013 v kinách objavil film Vlk z Wall Street o bezcharakternom a bezškrupulóznom obchodníkovi s cennými papiermi v hlavnej úlohe s Leonardom DiCapriom, bol to kasový trhák. Vyslúžil si dokonca niekoľko nominácií na Oscara.
Film poukazoval na život a kariéru zločinca a podvodníka, ktorý svojich klientov pripravil o stovky miliónov dolárov. Záporné postavy však priťahujú pozornosť a Jordan Belfort ju vždy vedel využiť a zneužiť.
- Príbeh Jordana Belforta opisujeme v seriáli Podfukári, v ktorom sa venujeme najznámejším finančným podvodníkom zo sveta a Slovenska.
V článku sa dočítate:
- ako si Jordan Belfort zarábal na Wall Street,
- ako bol odhalený a prečo dostal mierny trest,
- ako splácal milióny dolárov podvedeným investorom.
Od ľadovej drviny na Wall Street
Belfort mal k peniazom blízko už odmala, keďže obaja jeho rodičia boli účtovníci. Ako neskôr tvrdil, veľké peniaze začal zarábať pomerne skoro. V lete medzi strednou a vysokou školou vraj s kamarátom na predaji ochutenej ľadovej drviny na pláži zarobil 20-tisíc dolárov.

Na univerzite Belfort neštudoval financie, ale biológiu. Potom zamieril na štúdium zubárstva. Na ňom však zistil, že na oprave chrupov sa nedá až tak dobre (a ľahko) zarobiť, preto školu zanechal.
Namiesto štúdia začal predávať mäso a ryby. Hoci mu, podľa jeho slov, podnikanie išlo, o nejaký čas skrachoval. Potom sa zamestnal ako broker v investičnej firme L. F. Rothschild, ale aj o túto prácu zakrátko po jej krachu prišiel.
Belforta to neodradilo. Naopak, v roku 1989 ako 27-ročný založil vlastnú brokerskú firmu. Jeho spoločnosť Stratton Oakmont sa zamerala na nákupy a predaje takzvaných penny akcií, teda malých neznámych firiem s nízkou cenou.
Biznisový model bol jednoduchý. Belfort a jeho zamestnanci najprv akcie nakúpili, potom rozšírili (falošné) správy, že ich cena porastie, čím po nich vytvorili dopyt, a keď kurz stúpol, so ziskom ich predali.
Taktika zafungovala a Belfortova firma expandovala. O pár rokov už zamestnávala okolo tisícky asertívnych brokerov, ktorí vedeli neskúsených investorov presvedčiť na kúpu bezcenných akcií.

Donášač
Belfortove metódy už v roku 1991 opísal magazín Forbes ako „tlačenie nákupu podceňovaných akcií do dôverčivých investorov“. Kontroverzného finančníka nazval „zvráteným Robinom Hoodom, ktorý bohatým berie, ale dáva sebe a svojej veselej bande maklérov“.
Stratton Oakmont v tom čase získavala na províziách z predaja akcií 30 miliónov dolárov ročne. Belfort podľa Forbesu zarábal tri milióny dolárov ročne.
Sebavedomie mu narástlo natoľko, že si trúfol aj uvedenie akcií firiem na trh (IPO). Niektoré z nich sa neskôr stali známymi značkami, ako napríklad výrobca obuvi Steve Madden.
V polovici 90. rokov Belfort viedol hýrivý život, holdoval drogám a užíval si ľahko zarobené peniaze. Jazdil na Ferrari a vlastnil luxusnú jachtu. Jeho firma však tancovala na hrane zákona a čoskoro sa dostala do hľadáčika regulátorov finančného trhu.
Na Stratton Oakmont sa sťažovali jej investori, ktorí na akciách na rozdiel od brokerov prerábali. Vyšetrovatelia si predvolali bývalých zamestnancov firmy, ktorí im pofidérne a nátlakové praktiky potvrdili.
„Mali sme otravovať klientov a nedovoliť im zložiť telefón, až kým akcie nekúpili,“ povedal jeden z brokerov.
Aj tak však prešlo pár rokov, kým v roku 1996 firma Stratton Oakmont prišla o licenciu na obchodovanie s akciami. Belfort bol o tri roky neskôr obvinený z akciových podvodov a prania špinavých peňazí.
Veľmi ľahko sa však dal presvedčiť, že bude informátorom FBI, pre ktorú nahrával svojich biznisových partnerov. Nahrávky potom poslúžili na ich obvinenie. Vďaka spolupráci s vyšetrovateľmi dostal v roku 2003 len štvorročný trest, z ktorého si odsedel 22 mesiacov a potom ho pustili na podmienku.
Jeho podvodná schéma pripravila investorov o 200 miliónov dolárov. Aj po prepustení z väzenia mal klientom vrátiť 110 miliónov dolárov.

„Motivátor“
Vo väzení sedel Belfort s jedným hercom, ktorý ho presvedčil, aby o svojich skúsenostiach z akciového trhu napísal knihu a stal sa motivačným spíkrom.