BRATISLAVA. Analytici úseku meny, štatistiky a výskumu v Národnej banke Slovenska upozorňujú na potenciálne ekonomické dôsledky amerických volieb pre európsku ekonomiku.
Voľby v Spojených štátoch môžu určovať smerovanie obchodných vzťahov, ktoré následne ovplyvnia ekonomickú výkonnosť USA a investície vo svete.
Pre Európsku úniu sú tieto výsledky podľa analytikov kľúčové, keďže môže dôjsť k zmene obchodnej spolupráce a globálneho cenového vývoja. Ekonomické témy boli ústredným bodom diskusií volieb.
Podľa najnovšieho prieskumu Gallup až 9 z 10 voličov uviedlo, že názory kandidátov na ekonomické otázky sú pri ich rozhodovaní "extrémne dôležité" alebo "veľmi dôležité". Diskutované témy sa týkali hlavne inflácie, zamestnanosti a rastúceho dlhu. Podľa analytikov sú oba politické tábory v USA nútené čeliť rastúcemu dlhovému bremenu, pričom očakávajú pokračovanie expanzívnej fiškálnej politiky.
Obmedzenie voľného obchodu, napríklad prostredníctvom ciel, môže mať podľa analytikov vážne dopady na európskych výrobcov a spotrebiteľov. Vyššie americké clá by mohli zvýšiť ceny európskych výrobkov na americkom trhu, čo by znamenalo ťažkosti pre európsky export.
Trhy očakávajú, že nové politické opatrenia v USA podporia podnikanie a uvoľnia priestor pre ďalší rast ekonomiky.
Pre Európu však zostáva otázkou, či tieto vplyvy budú v súčte proinflačné alebo protiinflačné.
„Obchodné obmedzenia predstavujú riziko pre rast i infláciu,“ varujú analytici. Zosilnenie proinflačných tlakov by mohlo skomplikovať oživenie európskej ekonomiky, nakoľko prípadné vyššie clá a prísnejšie obchodné politiky by zvýšili ceny dovážaných produktov v eurozóne.
Prezidentské voľby USA 2024

- Výsledky volieb prezidenta USA 2024
- Novým americkým prezidentom sa stane Donald Trump
- Volebná mapa USA
- Kompletné výsledky prezidentských volieb v USA
- Trump sa vracia do Bieleho domu. Čo to znamená pre Ameriku a Európu
- Trump porazil Európu
- Životopis kandidáta Donalda Trumpa
- Životopis kandidátky Kamaly Harrisovej