Hodnota bitcoinu presiahla 100-tisíc amerických dolárov. Od začiatku tohto roka sa zvýšila na vyše dvojnásobok, pomohlo tomu i nedávne zvolenie Donalda Trumpa za amerického prezidenta.
Bitcoin uchvátil ľudí najprv myšlienkou decentralizovanej meny (teda bez vplyvu štátu), neskôr aj ako investičná príležitosť. Mnohí v ňom vidia ochranu proti inflácii, akési digitálne zlato.
Hodnotu tejto kryptomeny zvyšuje aj fakt, počet bitcoinov je na rozdiel od bežných peňazí konečný, môže ich vzniknúť najviac 21 miliónov. Aktuálne je „vyťažených“ 19,9 milióna bitcoinov a každý deň pribudne 450 nových.
Dopátrať sa k identite vlastníkov väčšiny bitcoinov je z povahy kryptomeny komplikované a k ich vlastníctvu sa len málokto verejne prizná.
My sme sa pozreli na najväčších držiteľov bitcoinu medzi štátmi. Vo významnejšom rozsahu ich vlastní len sedem štátov na celom svete. Ide celkovo o 530-tisíc bitcoinov, čiže 2,7 percenta z celkového počtu.
1. USA možno zmenia stratégiu
Najviac bitcoinov, okolo 207-tisíc, v súčasnosti vlastnia Spojené štáty americké. Ich aktuálna hodnota je 18,6 miliardy dolárov. Väčšinu z nich americká vláda získavala zabavením majetku zločincov, ktorých vyšetrovala.
Príkladom je online trhovisko Silk Road, na ktorom sa sústreďovali obchodníci s drogami, zbraňami a pornom. Spustené bolo vo februári 2011, ale v októbri 2013 ho zatvorila FBI.
Zakladateľ a administrátor Silk Roadu Ross William Ulbricht dostal doživotie a štát mu zhabal vyše 144-tisíc bitcoinov . Pred vynesením rozsudku v roku 2015 Ulbricht vyhlásil, že jeho činy súviseli s jeho libertariánskymi ideálmi a „Silk Road mal poskytnúť ľuďom slobodu, aby sa mohli sami rozhodovať“.
Ďalším zárezom Američanov bolo zatknutie hackera Jamesa Zhonga, ktorý sa angažoval v jednej z najväčších kryptomenových krádeží v histórii. Z online trhoviska Silk Road ukradol 51 680 bitcoinov, keď využil dieru v systéme.
Nastupujúci prezident Donald Trump povedal, že z bitcoinov by chcel vytvoriť národnú strategickú rezervu. Sľúbil, že ak bude v Bielom dome, jeho administratíva nepredá ani jeden bitcoin a zmení zaužívanú stratégiu.
Napríklad v júni americká vláda predala v aukcii 4000 bitcoinov. Pôvodne patrili obchodníkovi s drogami Banmeetovi Singhovi, ktorého v roku 2019 zatkli v Spojenom kráľovstve a neskôr vydali do USA. Súčasťou jeho majetku bolo vyše osemtisíc bitcoinov. Celkovo americká vláda od roku 2014 predala najmenej 200-tisíc bitcoinov.