BRATISLAVA. Slovensko dosahuje najvyššiu mieru zamestnancov pracujúcich na nočných zmenách medzi krajinami Európskej únie.
Na najnovší dotazníkový prieskum Eurostatu za rok 2023 upozornil Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA).
Vysoko nad priemerom
Podľa výsledkov na Slovensku pracuje v nočných zmenách 11,2 percenta pracujúcich, čo je takmer dvojnásobok priemeru EÚ, ktorý je na úrovni 4,6 percenta.
Vysoký počet nočných služieb je na Slovensku dlhodobý, najvyššie hodnoty dosahoval v roku 2006 s 17,4 percenta. Podiel mužov, ktorí pracujú na nočných zmenách, bol v minulom roku vyšší (13,2 percenta) v porovnaní so ženami (8,9 percenta).
„Pri pohľade na podiel zamestnancov, ktorí vôbec nepracujú v noci, je podľa údajov Eurostatu priemer v EÚ-27 na úrovni 87,8 percenta, zatiaľ čo na Slovensku je to 83,8 percenta, pre porovnanie Rakúsko má 84 percenta a Fínsko 83 percenta,” poukazuje ministerstvo práce na opačnú skupinu pracujúcich.
Rezort dodáva, že podiel osôb, ktoré „niekedy“ pracujú v noci, je v EÚ v priemere 7,7 percenta, ale na Slovensku je to päť percent. Nižší podiel podľa rezortu práce majú už len Nemecko a Taliansko, čo nás v tomto prípade radí na opačný koniec rebríčka.
Zameranie na priemysel
Dôvodom vysokého podielu pracujúcich na nočných zmenách je podľa ISA rozsiahla priemyselná produkcia, ktorá podporuje viaczmennú prevádzku vo výrobných podnikoch s cieľom intenzívnejšieho využitia kapacít.
Celkovo na zmeny na Slovensku vlani pracovalo 23 percent zamestnancov, čo je 8. najvyšší podiel v EÚ.
„Na Slovensku sú nočné služby pomerne rozšírené, čo úzko súvisí s našim silným priemyselným zameraním. Ako priemyselná krajina máme množstvo prevádzok, ktoré fungujú v nepretržitom režime, od automobilového priemyslu cez strojárenstvo až po kritickú infraštruktúru,” uviedla hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ SR) Miriam Filová.
Pre zabezpečenie plynulého chodu týchto odvetví je podľa Filovej nevyhnutné zabezpečiť nepretržitú prevádzku, čo si vyžaduje aj prácu v noci.
Podľa jej slov aktuálne sa na Slovensku nepredpokladá, že by sa počet nočných služieb mohol znížiť pre už spomenutý charakter našej ekonomiky. K dôvodom vysokej práce v noci môžeme zaradiť aj príplatky za nočné zmeny, čo motivuje zamestnancov pracovať práve v nočných hodinách, čím si zvýšia svoj príjem.
„Od 1. júna 2023 sa príplatky za nočnú prácu opäť viažu na minimálnu mzdu, čo má motivovať zamestnávateľov k zohľadneniu nákladov na nočnú prácu,” informoval rezort práce.
Podľa Zákonníka práce sa nočná zmena definuje ako práca, ktorej prevažná časť prebieha medzi 22. a 6. hodinou.
Aktuálne príplatky za nočnú prácu sú 1,72 eur za hodinu, tento tarif sa zvýši na 1,88 eur v budúcom roku v dôsledku navýšenia minimálnej mzdy.