BRATISLAVA. Zlepšenie kvality a zdravotnej bezpečnosti pitnej vody, zvyšovanie povedomia verejnosti o kvalite vody vo verejných vodovodoch či posilnenie ochrany vodných zdrojov patria medzi národné ciele Slovenska, ktoré majú zabezpečiť efektívnejšie využívanie a ochranu vôd a vodných ekosystémov, zachovanie biodiverzity a zníženie výskytu ochorení prenášaných prostredníctvom vody.
Už štvrté národné ciele v rámci Protokolu o vode a zdraví k Dohovoru o ochrane a využívaní hraničných vodných tokov a medzinárodných jazier z roku 1992 vláda schválila na rokovaní.
Analýza rizík pri zásobovaní
"Cieľom protokolu je podporovať na všetkých relevantných úrovniach, na vnútroštátnej úrovni, ako aj v cezhraničných a medzinárodných súvislostiach, ochranu ľudského zdravia a blahobytu, a to individuálne, ale aj kolektívne v rámci trvalo udržateľného rozvoja, prostredníctvom zlepšenia manažmentu v oblasti vôd vrátane ochrany vodných ekosystémov a prostredníctvom prevencie, kontroly a zníženia ochorení, ktorých faktorom prenosu je voda," uvádza sa v predkladacej správe.
V rámci zmiernenia dôsledkov klimatickej zmeny na vodné hospodárstvo má byť okrem iného úlohou vypracovať analýzu rizík pri zásobovaní pitnou vodou a vypracovať manažment rizík systému zásobovania pitnou vodou dodávateľmi pitnej vody.
"Spracovaním manažmentu rizík systému zásobovania pitnou vodou a jeho dôsledným uplatňovaním pri zásobovaní pitnou vodou sa tak môže predchádzať rôznym nebezpečenstvám a nebezpečným udalostiam, ktoré môžu byť spôsobené vplyvom klimatickej zmeny," ozrejmil predkladateľ návrhu.
Zvyšovanie povedomia verejnosti
Medzi ďalšie ciele patrí zlepšenie kvality a zdravotnej bezpečnosti pitnej vody, zvyšovanie povedomia verejnosti o kvalite vody vo verejných vodovodoch a možných zdravotných rizikách spojených s užívaním kontaminovanej vody zo studne či zvyšovanie podielu obyvateľov zásobovaných zdravotne bezpečnou pitnou vodou z verejných vodovodov.
Tiež vyhlásenie nových vôd určených na kúpanie i prijatie opatrení, ktoré zabránia zhoršovaniu kvality a kvantity vôd a vodných útvarov či ochránia a zlepšia stav vodných ekosystémov.
Prioritou bude aj zlepšenie situácie v oblasti odkanalizovania, čistenia a vypúšťania komunálnych odpadových vôd či riešenie problematiky environmentálnych záťaží ohrozujúcich zdroje vody. Ďalším cieľom bude analýza domových rozvodných systémov zameraná na monitorovanie olova a Legionelly vo vode.
Cieľom má byť tiež určenie opatrení a nástrojov na posilnenie ochrany vodných zdrojov. Ich realizácia má zabezpečiť postupné obnovenie poškodených vodných útvarov, zastavenie znečisťovania vôd, poklesu množstva podzemných vôd a zabezpečenie dostatku pitnej vody v regiónoch.
Vláda ďalej rokovala o:
- Vláda schválila piatich členov Rady vlády SR pre vedu, techniku a inovácie, ktorá sa celkovo skladá z 15 predstaviteľov, a to desiatich odborníkov a piatich členov predsedníctva zložených z členov vlády. Zmena nastala na poste štyroch odborníkov a jedného člena rady menovaného vládou, vyplýva z materiálu, ktorý schválila vláda. Novými členmi sa stávajú predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík, profesorka Adriana Kolesárová, profesor Ľubomír Šooš, prezident Matador Group Štefan Rosina a prodekanka a členka Vedeckej rady ministerstva zdravotníctva Miroslava Rabajdová.
- Vláda schválila dodatok k investičným zmluvám pre investorov výstavby štátnych nájomných bytov. V dodatku sa upravujú podmienky spolupráce Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania a investorov v súvislosti s odporúčaním Európskej komisie, ktoré sa týka posudzovania, či sú výhody pre investorov výstavby nájomných bytov štátnou pomocou.
- Slovensko si nastavilo opatrenia v oblasti digitálnej transformácie tak, aby do roku 2030 splnilo ciele EÚ v čo najvyššej miere. Vyplýva to z návrhu vnútroštátneho plánu Digitálnej dekády SR z dielne ministra investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richarda Rašiho (Hlas), ktorý schválila vláda.
- Domácnosti by mali za elektrinu platiť v budúcom roku približne rovnako ako v tomto roku. Vládny kabinet totiž schválil všetky potrebné kroky, ktoré zabezpečia dodávku silovej elektriny od Slovenských elektrární za zastropovanú cenu. Slovenský dominantný výrobca elektriny tak dodá jednotlivým dodávateľom elektriny celkovo 6 terawatthodín elektriny za cenu 61 eur za megawatthodinu.
- Výstavba nového jadrového zdroja v lokalite Jaslovské Bohunice by mala poskytnúť stabilný a spoľahlivý zdroj elektriny, ktorý zníži riziká súvisiace s výkyvmi v dodávkach energie a s politickou neistotou v dodávateľských krajinách. Investícia tak prispeje k energetickej bezpečnosti Slovenska a susedných štátov, vyplýva to z návrhu na postup prípravy a výstavby nového jadrového zdroja, ktorý schválila vláda.
- Reforma posudkovej činnosti pre osoby so zdravotným znevýhodnením by mohla platiť už od 1. septembra 2025. Jej cieľom je zjednotiť a zefektívniť posudkový systém či zrýchliť proces posudzovania na úradoch práce, pričom jeden posudok by mal slúžiť na viaceré účely. Vyplýva to z návrhu zákona o integrovanej posudkovej činnosti, ktorý predložilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny a vláda ho v schválila. Zároveň kabinet Roberta Fica (Smer) požiadal parlament o prerokovanie v skrátenom legislatívnom konaní.