Neexistujúce nájomné byty sa stávajú realitou, hlásal usmievavý politik, ktorý mal problémy s počtami bytov aj s počtom žien.
Na jeho dielo sa rozhodol nadviazať ďalší politik, ktorý rád sľubuje nesplniteľné, ako napríklad nízke ceny potravín a energií.
„Rozhodli sme sa, že to nebude program pre veľké monopolné spoločnosti,“ povedal Fico o pláne stavať nové nájomné byty. Investori podľa neho majú o Slovensko záujem.
Nuž, až dva rakúske giganty majú záujem (Kooperativa a BSWB), ktorý prejavili už pred dvoma rokmi. Zatiaľ sú jediné. Či sa na nepredvídateľný slovenský realitný trh pohrnú aj ďalšie, je otázne, keďže vláda ešte nevyriešila ani námietky EÚ proti štátnej podpore týchto bytov v podobe nižšej DPH.

Spomínaní dvaja veľkí hráči majú na trh dodať spolu neuveriteľných tisíc nájomných bytov. Boris sľuboval omnoho viac (25-tisíc), ale nepodarilo sa.
Medzitým veľkí developeri na Slovensku hovoria, že do stavby nájomných bytov sa nebudú hrnúť, lebo sa im to neoplatí. Ich kapitál na stavbu bytov spolu s umŕtvenými peniazmi na pozemkoch, kde nemôžu stavať pre dlhé stavebné konanie, je drahší ako dlhodobé výnosy z nájomných bytov. Aj preto postupujú pragmaticky.
Postavia komerčné byty a rýchlo ich predajú, aby splatili drahé úvery. V tom sú dobrí, lebo dopyt po bytoch je stále vyšší ako ponuka. Najmä v Bratislave. Načo by investovali do nájomných bytov, kde sa im ročne vrátia možno tri percentá, lebo v nestabilnej Ficovej vláde nie je nič isté. A tento biznis sa ráta na desaťročia, nie na štvorročné volebné obdobia.
Ďalší výsmech kvázi sociálnych demokratov svojim voličom je vyhlásenie Roberta Fica, že nájomné byty nebudú sociálne. V praxi budú pre vyššiu strednú vrstvu, ktorá Smer zrejme vo veľkom nevolila.
Na nesociálne nájomné byty budú mať právo aj ľudia s čistým príjmom na úrovni najviac osemnásobku životného minima, čo je okolo 2200 eur. Dobre platení ítečkári sa tejto možnosti potešia. Ficovoliči sa zase nepotešia, že nájomné v nových bytoch síce má byť regulované, ale bude podobné ako bežné komerčné nájomné.
Pozoruhodné je aj typické vysvetlenie Fica, že všetko zaplatia firmy, a nie štát. „Nás to nebude stáť nič, len prevádzku agentúry,“ povedal. Idea je taká, že na nájomné budú zamestnancom prispievať firmy, ale dobrovoľne, výmenou za daňové úľavy. Či to pri zvyšovaní firemných daní a zavedení novej dane z finančných transakcií budú húfne robiť, je viac než otázne.
Ani prevádzka štátnej agentúry na podporu nájomného bývania nie je zadarmo. Za dva roky od svojho vzniku v podstate nič nerobí, ale stihla obstarať právne poradenstvo za vyše 270-tisíc eur, prenajať si drahé kancelárie a jej prevádzka za vlaňajšok stála milión eur.
Aj predregistrácia ľudí do čakačky na nájomné byty sa musí zopakovať. To systému určite nepridá na dôveryhodnosti. Chápete? Ste v poradovníku a vláda ho teraz zruší a môžete sa do radu postaviť znova. Čo dodať? Sú to babráci.