Plánovať cestu z Bratislavy do Varšavy vlakom netreba veľmi v predstihu. Spoje sa dajú vyhľadať jednoducho priamo na webe ZSSK alebo poľského štátneho železničného prepravcu PKP či maďarského Máv.
Cena lístka nás prekvapila. V trojtýždňovom predstihu nás jednosmerný lístok v prvej triede vyšiel na necelých 25 eur, čo je rovnaká suma ako lístok na IC vlak do Košíc. Pritom Varšava je od hlavného mesta Slovenska vzdialená takmer 700 kilometrov na rozdiel od Košíc, ktoré sú k Bratislave o tristo kilometrov bližšie.
Vybrali sme si priamy IC vlak Bathory z Bratislavy do Varšavy, ktorý vyráža z Budapešti.

Pri našom príchode na hlavnú stanicu v Bratislave o desiatej doobeda už mešká sto minút. Na informáciách nám neurčito povedia, že sa niečo v Maďarsku pokazilo. Pracovníčka železničnej spoločnosti (ZSSK) nám odporuči ísť neskorším vlakom. Treba však prestúpiť v Břeclavi a ide o dve hodiny. Rozhodneme sa počkať, čo sa ukáže ako chyba.
Meškanie maďarského vlaku narastá na viac ako tri hodiny. Keď na tabuli nabehne nové meškanie 240 minút, ideme opäť na informácie. Ochotná pracovníčka nám opäť radí nespoliehať sa na zmeškaný rýchlik, hoci ho ešte nezrušili, a nasadnúť na hocijaký vlak smerom na Břeclav. Odtiaľ ide priamy vlak do Varšavy. Tentoraz poslúchneme.
Vyberáme si najbližší EC vlak Metropolitan z Budapešti smerom do Prahy, ktorý tiež mešká. Ale len desať minút. Na prestup v Břeclavi máme päť minút, ale sprievodkyňa nás uisťuje, že vlak Polonia do Varšavy na nás počká. Okrem troch hodín strávených na stanici v Bratislave nás táto zmena stojí len tri eurá navyše za miestenku na poľsky rýchlik.
V článku sa dočítate:
- Ako vyzerajú poľské a maďarské medzinárodné vlaky,
- akou rýchlosťou jazdia poľské vlaky,
- oplatí sa cestovať do Varšavy vlakom?
Na jedálny vozeň zabudnite
Keď sa blížime k Ostrave, začíname byť hladní, keďže na stanici v Bratislave sme si dali len polievku. Sprievodca nám hovorí, že jedálny vozeň síce vo vlaku nie je, ale v inom vagóne majú bufet.
Kým tam prídeme, vlak dôjde do Bohumína, čo je posledná stanica na území Česka. Pani v bufete už má všetko zbalené a odmietne nám niečo pod zub predať. Hovorí, že Poliaci možno budú mať bufet tiež. Omyl.
Na Slovensku tiež železničný dopravca ZSSK bežne k rýchlikom do Košíc nepripája jedálne vozne. Má ich málo a sú poruchové. Trend je prevádzkovať vo vlakoch mobilné bufety a objednávky online, ako to robí český Regiojet.
Cestou po Česku si všímame nástupiská v jednotlivých staniciach. Všetky majú nové dlažby, koše so separovaným odpadom aj elektronické tabule s časmi odchodov vlakov.

Poľsko modernizuje, Slovensku to trvá
V poľskom vlaku Polonia sú vagóny nové, čisté a podobne vyzerajú aj nástupiská v jednotlivých mestách a mestečkách, ktoré míňame.