BRATISLAVA. Na Slovensko sa bude môcť opäť dovážať rádioaktívny odpad zo zahraničia. Poslanci Národnej rady (NR) SR zrušili zákaz dovozu tohto odpadu, ktorý bol zavedený v roku 2021.
Zmena prišla cez pozmeňujúci návrh k zákonu o kritickej infraštruktúre. Poslanci ju odhlasovali v stredu.
Predkladatelia vysvetlili, že zákaz dovozu rádioaktívnych odpadov (RAO) zo zahraničia na účely spracovania v SR sa zaviedol napriek tomu, že ide o bežnú podnikateľskú aktivitu, "ktorá za dodržania prísnych bezpečnostných opatrení nie je žiadnym medzinárodným alebo európskym právnym aktom explicitne zakázaná". K tomuto zákazu došlo podľa nich neočakávane takmer po 20 rokoch takto dovolenej a bežne vykonávanej činnosti.
Na Slovensku sa veľkým priemyselným spracovávaním rádioaktívnych odpadov zaoberá len Jadrová vyraďovacia spoločnosť, a. s. (JAVYS). JAVYS spracovával spaľovaním rádioaktívny odpad z Talianska, Česka a Nemecka na základe víťazstva v medzinárodných verejných súťažiach pri dodržaní príslušnej legislatívy SR.
"Všetok spracovaný odpad a v ňom obsiahnutá aktivita boli vrátené do krajiny pôvodu. JAVYS v oblasti ochrany životného prostredia neprekročila počas spracovávania zahraničného RAO zákonné limity, pričom v tom istom čase spracovávala aj RAO s pôvodom na Slovensku," uviedli predkladatelia s tým, že zavedenie explicitného zákazu spracovania cudzích RAO malo zásadný negatívny vplyv na hospodárenie JAVYS-u.
Spracovávaním zahraničných RAO dochádza podľa predkladateľov k optimálnemu využívaniu spracovateľských kapacít JAVYS, k udržaniu kvalifikovaného personálu so získavaním nových odborných skúseností a medzinárodného renomé spoločnosti JAVYS pri zachovaní požadovanej úrovne jadrovej bezpečnosti.
Nová úprava mení aj zákon o radiačnej ochrane. "V zákone o radiačnej ochrane sa v roku 2021 rigorózny zákaz dovozu RAO na účel spracovania navrhovaným ustanovením mení na podmienečne dovolený dovoz, pokiaľ sú splnené podmienky podľa atómového zákona a je schválená optimalizačná štúdia k spracovaniu RAO," vysvetlili predkladatelia. Pre Úrad verejného zdravotníctva SR sa rozširuje pôsobnosť na schvaľovanie optimalizačnej štúdie.
Nadpis šedého boxu
- Nový zákon o kritickej infraštruktúre má priniesť zvýšenie odolnosti kritických subjektov, ako aj kroky, ako reagovať na vyvíjajúce sa bezpečnostné výzvy. Zámerom je tiež prispôsobovanie sa novým hrozbám. Zákon z dielne ministerstva vnútra schválili poslanci. Nový zákon má nahradiť pôvodné znenie legislatívy, ktorá sa zaoberá len problematikou identifikácie kritickej infraštruktúry z hľadiska hospodárskych záujmov SR.
Medzi podmienky na výkon funkcie riaditeľa inšpektorátu práce sa vráti najmenej päťročná prax. Vyplýva to z novely zákona o inšpekcii práce, nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní, ktorú Národná rada definitívne schválila. "Zámerom návrhu zákona je znovuzavedenie podmienky päťročnej odbornej praxe inšpektora práce na výkon funkcie riaditeľa inšpektorátu práce, pričom cieľom tejto zmeny je práve zdôraznenie atribútu odbornosti týchto vedúcich zamestnancov inšpektorátov práce," uviedlo ministerstvo práce v predkladacej správe.
Celková úroveň poskytovania dôveryhodných služieb sa má zvýšiť na národnej úrovni a taktiež v rámci európskeho spoločenstva. Vyplýva to z novely zákona o dôveryhodných službách pre elektronické transakcie na vnútornom trhu, ktorý Národná rada definitívne schválila. Jedným z najdôležitejších doplnení sú ustanovenia o európskej peňaženke digitálnej identity, ktorá predstavuje harmonizovaný prostriedok elektronickej identifikácie pre fyzické a právnické osoby v celej Európskej únii.
V mýtnych sadzbách pre ťažké nákladné vozidlá budú dopravcovia platiť už aj poplatky za emisie oxidu uhličitého a externé náklady spojené so znečistením ovzdušia premávkou. Vyplýva to z novely zákona o výbere mýta za užívanie vymedzených úsekov pozemných komunikácii, ktorý Národná rada definitívne schválila. Novelou sa zavádza európska smernica Eurovignette, ktorou sa mení systém výberu mýta.
Do legislatívy sa má zaviesť povinnosť deklarovať peňažné prostriedky v hotovosti pri ich preprave cez vnútornú hranicu Európskej únie. Vyplýva to z novely zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu, ktorú poslanci schválili.
Vydávanie náhradného cestovného dokladu Európskej únie sa bude riadiť novými pravidlami. Vyplýva to z novely zákona o cestovných dokladoch, ktorú v stredu schválilo plénum. Náhradný cestovný doklad EÚ novela definuje ako cestovný doklad s obmedzenou územnou a časovou platnosťou ohraničenou účelom cesty, ktorým je návrat do vlasti alebo iného štátu pobytu, so štandardnou dĺžkou platnosti najviac 15 dní. Novela definuje tiež poplatok za vydanie náhradného cestovného dokladu EÚ. Má byť vo výške 50 eur. Na danú sumu sa má zvýšiť tiež poplatok za žiadosť o vydanie náhradného cestovného dokladu a na 100 eur za žiadosť o vydanie náhradného cestovného dokladu opakovane v priebehu šiestich po sebe nasledujúcich mesiacov.
Od roku 2025 budú môcť Slováci využiť aj elektronické verzie dvoch základných a najviac používaných dokladov - občianskeho preukazu a vodičského preukazu. Vyplýva to z návrhu novely zákona o cestnej premávke, ktorým sa mení aj zákon o občianskych preukazoch. Novelu schválili poslanci. Možnosť vytvorenia si digitálnych verzií oboch preukazov by nemala nijako meniť zaužívané procesy vydávania fyzických dokladov.
Podmienky pri evidencii motorových vozidiel podnikateľov i verejnosti sa zjednodušia. Rezort vnútra navrhuje zaviesť jednorazové tabuľky so zvláštnym evidenčným číslom obsahujúcim písmeno C a M. Tabuľky so zvláštnym evidenčným číslom obsahujúcim písmeno C budú zároveň po novom vydávať len okresné úrady.