BRATISLAVA. Štátne nemocnice na Slovensku by sa mali naučiť fungovať bez dlhov a efektívnejšie hospodáriť s finančnými prostriedkami.
Na tento problém dlhodobo upozorňuje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý zdôrazňuje potrebu spravodlivého a transparentného financovania ústavnej zdravotnej starostlivosti.
Informovala o tom Erika Kováčiková z oddelenie komunikácie Úradu.
Neudržateľný program oddlženia
Úrad ako nezávislá inštitúcia pri svojich tvrdeniach vychádza z údajov od zdravotných poisťovní, ako aj z údajov ministerstva zdravotníctva.
Na ich základe vykonal analýzu všetkých disponibilných zdrojov z verejného zdravotného poistenia (VZP), ako aj z vybraných ostatných zdrojov, určených pre štátnych a neštátnych poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti.
Záver je, že nie je možné konštatovať, že štátne nemocnice sú vo všeobecnosti platené menej ako tie neštátne.
Úrad vo svojich analýzach konštatuje, že medzi rokmi 2022 a 2023 prišlo k výraznému nárastu zdrojov pre štátne nemocnice, avšak efektivita tohto systému je sporná. „Je potrebné sa viac zamerať na odbúranie dôvodov zadlžovania, nie len na riešenie jeho dopadov,“ uvádza sa v správe.

Štátne nemocnice podľa Úradu dostávajú dodatočné financovanie aj prostredníctvom programov oddlženia, avšak tento spôsob nie je dlhodobo udržateľný.
Zvýšiť platby za poistencov štátu
Nedostatok prostriedkov, ktorý eskaluje do dlhov, je podľa Úradu spôsobený nízko nastavenými platbami od poisťovní a/alebo neefektívnosťou manažmentu danej štátnej nemocnice a následne ho vlády riešia cez programy oddlženia.
Úrad považuje za spravodlivejšie, keby sa dofinancovanie štátnych nemocníc uskutočňovalo prostredníctvom VZP, to znamená cez zvýšenie platby za poistencov štátu.
Úrad opakovane vo svojich analýzach konštatuje, že pri financovaní nemocníc v roku 2023, a to najmä niektorých nemocníc v kategórii 1 a 2, je nesúlad medzi objemom poskytnutej zdravotnej starostlivosti a paušálnymi platbami od zdravotných poisťovní (v prospech súkromných nemocníc).
Zabezpečenie súladu platieb a reálneho výkonu je v kompetencii zdravotných poisťovní, osobitne Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
Poisťovne majú zvýšiť efektivitu
V roku 2024 VšZP z dôvodov zlepšenia hospodárenia aj na základe spolupráce s Úradom zmenila spôsob financovania viacerých poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti (PÚZS), ktorí mali vysoké paušálne platby, ale nízku produkciu.
Úrad v tejto súvislosti apeluje na zdravotné poisťovne, aby v konsolidačnom roku 2025 pri podpise dodatkov zmlúv s PÚZS v čo najväčšej miere prihliadali na efektivitu vynaložených finančných prostriedkov.
Odbornosť, nie politika
Ako riešenie navrhuje Úrad transformáciu štátnych nemocníc na akciové spoločnosti, čo by mohlo vytvoriť nové ekonomické vzťahy a zlepšiť manažérsku efektivitu.

„Výber profesionálnych manažérov bude kľúčový,“ zdôrazňuje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Transformácia však podľa neho musí byť odborne a nie politicky motivovaná.
Férový a transparentný regulačný rámec v kombinácii s kvalifikovanými manažérskymi rozhodnutiami prinesie podľa Úradu zlepšenie v poskytovaní zdravotnej starostlivosti na Slovensku v ekonomicky udržateľnom rámci.
Transformáciu však podľa neho nemožno vnímať ako prípravu na privatizáciu štátnych nemocníc.