BRATISLAVA. Bytovú výstavbu v 3. štvrťroku 2024 charakterizovala stagnácia v dokončovaní bytov, mierny pokles rozostavanosti a významné spomalenie začiatku výstavby.
V porovnaní s priemerom rokov pred pandémiou mierne zrýchlila dostavba a rozostavanosť bytov, dynamicky sa však prepadli počty začatých bytov. Informoval o tom Štatistický úrad SR.
V júli až septembri 2024 sa skolaudovalo 4251 nových bytov, čo bolo iba o 0,4 percenta viac ako v 3. štvrťroku pred rokom. Medzi dokončenými bytmi viac ako polovicu tvorili byty v rodinných domoch.
Pod priemerom
Pri porovnaní v dlhodobom časovom rade aktuálny počet dokončených bytov zaostával o 3,2 percenta za priemerom tretích štvrťrokov predošlých desiatich rokov (2014 až 2023).
Vývoj dokončenosti bytov bol v jednotlivých krajoch veľmi nerovnomerný. Aktuálne najviac bytov spomedzi regiónov Slovenska sa dokončilo v Trnavskom kraji, a to až 992 bytov, čo zodpovedalo medziročnému nárastu o 56 percent.
Viac bytov sa dokončilo ešte v Trenčianskom a Prešovskom kraji, avšak rast skolaudovaných bytov nepresiahol 10 percent.
Medziročný pokles dostavby bytov zaznamenalo celkovo päť z ôsmich krajov Slovenska. Počty kolaudácií sa najvýraznejšie, o vyše pätinu, prepadli v Bratislavskom a Košickom kraji. Dvojciferný prepad dostavby bytov evidoval aj Nitriansky kraj.
Menej stavebných povolení
Celkovo sa v 3. štvrťroku 2024 začalo stavať 3 231 nových bytov, bol to o vyše pätinu nižší počet ako v rovnakom období minulého roka. Vydávanie stavebných povolení však dvojciferne spomalilo aj v 3. štvrťrokoch predchádzajúcich dvoch rokov.
Aktuálne tohtoročné hodnoty zaostávali aj za päťročným predpandemickým priemerom o vyše 40 percent. Z celkového počtu začatých bytov, tvorili byty v rodinných domoch podiel 69 percent.
Súčasne ku koncu septembra 2024 bolo na Slovensku rozostavaných 78 000 bytových jednotiek, čo bolo o takmer tri percentá menej ako pred rokom a súčasne o šesť percent viac ako v predpandemických rokoch.
Počty bytov v bytových a rodinných domoch vo výstavbe medziročne mierne rástli len v Prešovskom, Košickom a Žilinskom kraji, v ostatných piatich krajoch klesli.
V porovnaní s predpandemickým priemerom bola rozostavanosť vyššia až v šiestich krajoch a nižšia len v dvoch, v Bratislavskom a Košickom kraji.
V súhrne troch štvrťrokov roka 2024 sa na Slovensku dokončilo 12 732 nových bytov, čo predstavovalo medziročný pokles o deväť percent. Zároveň sa začalo stavať 11.700 bytov, čo bolo medziročne menej o 17 percent.
Z regionálneho hľadiska bola najvyššia dokončenosť v Bratislavskom kraji a najvyšší rozbeh výstavby v Trnavskom kraji.
Kolaudácie brzdí administratíva
Analytik 365.bank Tomáš Boháček konštatuje, že pokles výstavby je spôsobený viacerými faktormi, ako sú vyššie úrokové sadzby a teda menej dostupné hypotekárne úvery, či vyššie medziročné ceny stavebných materiálov a prác.
„V Bratislavskom a Košickom kraji je stále problémom aj administratívna, ktorá technicky znižuje počet kolaudácií, čo sa prejavilo aj na poklese súhrnných údajov o viac ako 20 percent," uvádza analytik.
Dokončenosť bytov v niektorých regiónoch, ako napríklad v Trnavskom a Trenčianskom kraji, výrazne vzrástla, pod čo sa podľa neho podpísal aj dopyt po rezidenčných nehnuteľnostiach, ktorý je v týchto krajoch v priemere posledných troch rokov najvyšší.
„Súvisí to s kombináciou nižšej ceny a dobrej dostupnosti týchto krajov do ekonomicky najaktívnejších regiónov, najmä Bratislavy," dodáva Boháček.
Pre posledný štvrťrok výraznejšiu zmenu trendu v realizovanej a začatej výstavbe analytik nepredpokladá, do koncových čísel podľa neho môže skôr negatívne zasiahnuť neistota vývoja ekonomiky v budúcom roku.
„Zlepšenie, za predpokladu naplnenia klesajúcej (stimulačnej) trajektórie vývoja úrokových sadzieb ECB, by sa mohlo na realitnom trhu začať prejavovať až tesne pred letom," uzatvára.