SME

Dedila sa z otca na syna. Jej gény sú československé, ale bije v nej India a Čína

Najväčšiu slávu prežila Jawa za socializmu.

Marketing Jawy stál aj na športových súťažiach.Marketing Jawy stál aj na športových súťažiach. (Zdroj: TASR)

Jawa bola jedným z najznámejších a najúspešnejších československých podnikov minulého storočia. Jej motorky patrili k svetovej špičke. Za socializmu ich vyrábala zhruba stotisíc ročne a vyvážala do viac než stovky krajín sveta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Motorky Jawa so svojským dizajnom, ktorému dominovali veľké svetlomety a červená farba, a s nezameniteľným zvukom motora sa stali legendou na cestách. Dlhá životnosť a ľahká údržba umožnili, že sa dedili z generácie na generáciu. Jazdilo sa na nich do práce, obchodu aj na nedeľné výlety.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčšiu slávu prežila Jawa v období socializmu, keď bol výber motoriek malý, ale radosť z prežitia slobody na cestách bola o to väčšia. Za 95 rokov existencie prešla rôznymi obdobiami a v istej podobe prežíva doteraz.

Dnes sa dá o motorkách Jawy povedať, že korene má v Československu, ale jej súčasné srdce už patrí Indii a Číne.

  • Príbeh Jawy opisujeme v ďalšej časti seriálu Made in Czechoslovakia, venovaného kultovým výrobkom a značkám, ktorých korene siahajú do čias spoločného česko-slovenského štátu.

Prvá jawa bola prepadák

Za zrodom značky Jawa stojí český konštruktér František Janeček. Pôvodne chcel byť lekárom, ale otec ho donútil vyštudovať elektrotechniku. Nadaný vynálezca, ktorý si na konto pripísal šesťdesiatku patentov, mal už počas prvej svetovej vojny vlastnú zbrojovku, vyrábal guľomety a granáty.

SkryťVypnúť reklamu
Článok nájdete v januárovom vydaní magazínu INDEX. Výhodne si ho predplaťte po kliknutí na titulku. (zdroj: Hej, Ty!)Článok nájdete v januárovom vydaní magazínu INDEX. Výhodne si ho predplaťte po kliknutí na titulku.

Po vojne už o zbrane nebol taký záujem, preto uvažoval o rozšírení výrobného programu. Pôvodne chcel vyrábať šijacie stroje a Týnec nad Sázavou, kde Janeček pôsobil, sa mal stať druhým Zlínom, kde sa známy podnikateľ Baťa vyrábal topánky.

Nakoniec sa rozhodol pre výrobu motoriek, pričom stál pred dilemou, či vyvinúť vlastný motocykel, alebo kúpiť licenciu. Rýchlo si však spočítal, že technické znalosti a výrobné možnosti zbrojovky nie sú na vlastný motocykel dostatočné. Siahol preto po licencii na nemecký motocykel značky Wanderer. Nemala síce dobrú povesť, ale licencia s výrobnými zariadeniami bola za rozumnú cenu.

Značka Jawa bola zaregistrovaná v roku 1929, vznikla spojením počiatočných písmen mien Janeček a Wanderer. V Československu už vtedy pôsobilo viacero výrobcov motoriek, ako boli Čechia, Itar, Orion, Premiér či Praga, no Janečkova firma ich postupne predbehla.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CB6F3 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (11. 4. 2025)
USD 1.108
AUD 1.791
CZK 25.110
JPY 161.280
CAD 1.561
GBP 0.858
HUF 406.750
PLN 4.254
CHF 0.930
SEK 11.019

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 194
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 193
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 000
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 044
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 731
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 123
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 803
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 542
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Plantáž s kakaom v Indonézii.

V tomto roku sa vyrobilo okolo 228 miliónov čokoládových zajačikov.


TASR
Čínsky obchod

Európsky oceliarsky sektor má už teraz problémy, povedala expertka.


SITA
Ilustračné foto

Minister Takáč navrhol predĺženie lehoty na oznámenie chovov.


TASR 1
Americký prezident Donald Trump.

Ľudia z okolia prezidenta mohli zarobiť.


34
SkryťZatvoriť reklamu