
V živote aj v biznise sú obdobia, keď sa vám darí viac a inokedy zasa menej. Veľkopodnikateľ Tomáš Chrenek v roku 2009 zažíval obdobie, na ktoré zrejme nespomína veľmi rád.
V českých médiách sa vtedy intenzívne rozoberal krach jeho spoločnosti Moravia Energo, ktorá za sebou nechala dlhy v miliardách českých korún. Pikantne vyznelo, že konkurzný správca našiel vo firme aj automobil značky Maserati.
Nedobre v tom čase vyzerala aj Chrenekova snaha rozbehnúť biznis na Slovensku. Mohlo sa zdať, že dráha úspešného podnikateľa nabrala zlú trajektóriu.
O pol druha dekády neskôr je všetko inak. Chrenek sa nielen oklepal, ale jeho biznisová hviezda žiari tak ako nikdy predtým. V uplynulom roku sa dokonca podľa magazínu Forbes stal najbohatším Slovákom.
- Príbeh Tomáša Chreneka sledujeme v ďalšej časti seriálu Magnáti .
Začínal v socialistickom Kerametale
Príbehy biznismenov ukazujú, že na to, aby ste uspeli, musíte mať šťastie a najmä naplno využiť svoj potenciál. Tak to bolo aj v prípade Tomáša Chreneka.
Rodák z Nitry vyštudoval zahraničný obchod na Vysokej škole ekonomickej v Bratislave. Dôležitým bodom v jeho životopise je pôsobenie v Kerametale, kde bol vedúcim obchodného referátu.

Na vysvetlenie, Kerametal patril do siete podnikov, ktoré za socializmu centrálne zabezpečovali zahraničný obchod pre československé fabriky. Jeho vedúci pracovníci tak dobre vedeli, ako to funguje za hranicami vtedajšieho socialistického štátu. Mimochodom, z tohto prostredia vzišiel aj veľkopodnikateľ Andrej Babiš, ktorý pracoval v Petrimexe.
Chrenek si zamestnanie v Kerametale pochvaľoval. „Aj keď prednášam na vysokých školách, hovorím, že najviac som sa v praxi naučil v PZO (podniku zahraničného obchodu, pozn. red.). Bol tam jednoduchý a racionálny systém,“ vysvetľoval v roku 2002 pre magazín Trend.
Chrenek mal na starosti dovoz železnej rudy do Československa. A pri tomto biznise zostal aj po páde režimu. Nie však v Kerametale. Spolu s ďalšími kolegami založil spoločnosť Cosmotrade. „Jej hlavnou náplňou boli obchodné aktivity v hutníctve. Odvtedy sa datujú prvé vzťahy s hutníckymi firmami,“ spomínal.