Rozhovor vznikol v rámci video podcastu SME Index. Prepísal ho Oliver Kostanjevec.
Budúcnosť pracovného trhu bude patriť technickým smerom či obnoviteľným zdrojom energií. Pre Slovensko a jeho zameranie na automobilový priemysel by to mohlo znamenať príležitosť.
Odborníci sa však obávajú, že ju z dôvodu nedostatku ľudí schopných s týmito technológiami pracovať nedokážeme využiť. Pomôcť by mohol systém duálneho vzdelávania, ktorý bol na Slovensku zavedený takmer pred desiatimi rokmi.
„Mladí ľudia majú viac praxe, prichádzajú do styku s podnikom. Podniky si ich zasa vedia takpovediac ohmatať, vidia, akí sú tam ľudia, dokážu s nimi pracovať. Výsledkom je, že mladí sa ľahšie zapracovávajú na pracovnom trhu,“ hodnotí výsledky duálneho vzdelávania na Slovensku Andrej HUTTA, viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení a predseda Rady zamestnávateľov pre odborné vzdelávanie a prípravu.
V rozhovore sa dočítate:
- Prečo Slovensku chýbajú odborne zdatní pracovníci,
- aké sú prínosy duálneho vzdelávania,
- ktoré odbory v školstve najviac chýbajú.
To, že Slovensku hrozí demografická kríza, sa väčšinou spomína, keď hovoríme o dôchodkoch a o tom, že na ne vláda nebude mať peniaze. Ako ovplyvní vývoj pracovného trhu?
Na slovenskom pracovnom trhu máme už teraz nelichotivú situáciu. V dôsledku demografie začnú silné ročníky odchádzať do dôchodku a mladých niet. Slovensko má dnes dva a pol milióna pracujúcich. Za desať rokov zredukujeme ich počet v dôsledku odchodov do dôchodku o 250-tisíc. Počet pracujúcich sa zmenší o desať percent.
Pomôže mladým rozhodnúť sa o kariére
Ako vyzerajú potreby trhu v prípade technicky vzdelaných ľudí? Odborníkov, ktorých budú firmy potrebovať v budúcnosti?
Slovensko dlhodobo zápasí s nedostatkom technických odborníkov, ktorých nezvládame pripravovať v dostatočných počtoch. Nie sme v tom však sami. Všetky členské štáty Európskej únie majú tento problém, pretože záujem o technické odbory v EÚ upadá.
Na druhej strane, keby sme pri pohľade na slovenskú demografiu zvolili vhodnú stratégiu, digitalizácia a automatizácia procesov by nám mohli hrať do karát.
Ak budeme digitalizovať a automatizovať isté segmenty nášho národného hospodárstva a budeme vychovávať dostatok odborníkov, ktorí budú tieto technológie obsluhovať, mohli by sme tieto procesy zvládať.
Takže by sme sa vďaka automatizácii a technológiám vyhli nedostatku pracovnej sily?