SME

Európska komisia už nejedná o tranzite ruského plynu do Európy

Firmy zo štyroch štátov sú za zachovanie dovozu.

Prečerpávacia stanica zemného plynu z Ruska vo Veľkých Kapušanoch.Prečerpávacia stanica zemného plynu z Ruska vo Veľkých Kapušanoch. (Zdroj: TASR/Roman Hanc)

BRATISLAVA. Európska komisia nemá záujem na pokračovaní tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu. Uviedla to hovorkyňa eurokomisie pre energetiku Anna-Kaisa Itkonen.

„Vo všeobecnosti, pokiaľ ide o otázku tranzitnej dohody cez Ukrajinu, dovoľte mi pripomenúť nasledovné. Komisia nemá záujem na pokračovaní tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu. Sme plne odhodlaní dosiahnuť ciele REPowerEU a čo najskôr sa zbaviť ruských fosílnych palív. EÚ je pripravená na ukončenie tranzitu, existujú alternatívy,“ reagovala na deklaráciu významných plynárenských hráčov v EÚ Anna-Kaisa Itkonen.

SkryťVypnúť reklamu

Dohoda o tranzite ruského plynu cez Ukrajinu sa má skončiť 31. decembra 2024.

„Komisia nepodporuje žiadne diskusie o predĺžení zmluvy ani iné riešenia na zachovanie tranzitných tokov. A nevedie o tom nijaké rokovania,“ konštatovala Anna-Kaisa Itkonen.

Deklarácia za zachovanie tranzitu ruského plynu

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) v spolupráci s ďalšími partnermi pripravili Deklaráciu o podpore prepravy plynu cez územie Ukrajiny.

Signatármi tejto deklarácie sú významní dodávatelia a prepravcovia energií, dôležité obchodné zväzy a veľkí priemyselní odberatelia z Maďarska, Rakúska, Talianska a Slovenska. Deklaráciu poslali predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej.

„Deklarácia, ktorú sme v SPP pripravili má podporiť pokračovanie prepravy plynu cez územie Ukrajiny a zachovanie jej plynárenskej infraštruktúry, pretože ide o najvýhodnejšie riešenie nielen pre odberateľov plynu v Európe, ale aj pre samotnú Ukrajinu. Dokument je dôležitým hlasom biznisu priamo zodpovedného za energetickú bezpečnosť a hospodárstvo regiónu, ktorý môže v blízkej budúcnosti utrpieť významné ekonomické škody. Deklaráciu predložíme predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej, aby mala informácie o ohrození energetickej a ekonomickej bezpečnosti v našom regióne z prvej ruky,“ uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SPP Vojtech Ferencz.

SkryťVypnúť reklamu

O 220 miliónov eur viac

SPP dlhodobo podporuje pokračovanie prepravy plynu cez územie Ukrajiny, pretože ho považuje za najvýhodnejšie riešenie pre svojich zákazníkov.

Na príklade Slovenskej republiky vie štátny podnik vyčísliť, že ak plyn z východu bude na naše územie prúdiť len čiastočne alebo prestane prúdiť úplne, akákoľvek iná alternatíva bude výrazne drahšia.

„Ak by SPP, ktorý má približne 65-percentný podiel na našom trhu, prišiel o dodávky plynu z východu a celý potrebný objem by sme nakúpili z iného zdroja a fyzicky prepravili na Slovensko, stálo by nás to navyše ďalších 150 miliónov eur. V prípade celého slovenského trhu by to bolo navyše viac ako 220 miliónov eur,“ upozornil Ferencz.

Rozdiel spôsobujú najmä tranzitné poplatky, ktoré do budúceho roku zrejme porastú, pričom ešte stále nie je známa ich finálna výška.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň, prerušenie dodávok zemného plynu cez Ukrajinu bude mať podľa Ferencza zákonite za následok aj nárast jeho cien na veľkoobchodných trhoch.

„Okrem toho, ak príde studená zima, môže táto situácia spôsobiť nedostatok plynu a problémy s jeho dodávkami v celej Európe,“ zdôraznil Ferencz.

Prípadné zastavenie dodávok prepravy plynu cez Ukrajinu môže tiež výrazne znížiť príjmy dcérskej spoločnosti Eustream a viesť k nezvratným škodám na ukrajinskej plynárenskej infraštruktúre.

Deklaráciu doteraz podpísali Slovenský plynárenský priemysel, a.s., eustream, a.s., MOL HUNGARIAN OIL AND GAS PLC. MVM Zrt., Gas Intensive Societa Consortile a.r.l., Zväz rakúskeho priemyslu (Industriellenvereinigung), Konfederácia maďarských zamestnávateľov a priemyselníkov (BusinessHungary – MGYOSZ) a Republiková únia zamestnávateľov zo Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

Od 1. januára 2025 hrozí, že Ukrajina prestane prepravovať ruský zemný plyn cez svoje územie ďalej na západ. Končí totiž platnosť tranzitnej zmluvy s Ruskom . Ukrajinskí predstavitelia sa už viackrát vyjadrili, že tranzitnú zmluvu s Ruskom neplánujú predĺžiť.

Európska únia

Péter Magyar.

Orbánov prejav v Baile Tušnade označil za slabý a bez vízie.


TASR 2
Ilustračné foto.

Do programu začlení aj program Európsky zbor solidarity.


SITA
Maďarský premiér Viktor Orbán.

Maďarsko musí byť podľa Orbána pripravené vyhýbať sa vojne.


TASR 18
Súvisiace témy: Európska komisia
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

Komerčné články

  1. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta
  2. Ideálny čas na pohyb a dokonalú regeneráciu
  3. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom
  4. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom
  5. Operácia očí je riešením pre každú profesiu
  6. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu
  7. Private equity fondy priťahujú čoraz viac slovenských investorov
  8. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach
  1. Ideálny čas na pohyb a dokonalú regeneráciu
  2. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta
  3. Aplikácia Otvorené drevo potvrdzuje transparentnosť LESY SR
  4. Drevo pod kontrolou: Ako technológia RFID mení vývoz drevnej hmo
  5. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom
  6. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom
  7. Operácia očí je riešením pre každú profesiu
  8. Private equity fondy menia budúcnosť rodinného podnikania
  1. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu 14 003
  2. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom 8 571
  3. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom 4 787
  4. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta 4 591
  5. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi 3 488
  6. Operácia očí je riešením pre každú profesiu 3 200
  7. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach 2 733
  8. Private equity fondy priťahujú čoraz viac slovenských investorov 1 546
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Budova, v ktorej USA a Rusko rokujú o kontrole zbraní.  Viedeň, 22. jún 2020.

Oznámila organizácia cestovného ruchu Wien-Tourismus.


TASR
Ilustračné foto.

Kempy investujú do modernizácie a rozširujú ponuku.


TASR 1
Jozef Holjenčík, predseda Úradu na reguláciu sieťových odvetví.

Úrad chce zatvoriť dvere špekulantom.


SITA 3
Ilustračné foto

Vývoj v službách spomalil v júli rast aktivity v britskom súkromnom sektore.


TASR
  1. Jozef Mačo: Nelegálne skládky odpadu pri osadách nemajú odstraňovať obce. Nie že nemajú, nesmú.
  2. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  3. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  4. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  5. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  6. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  7. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  8. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  1. Ivo Nesrovnal: Matúš, vďaka za pozvanie, ale pod toto sa nepodpíšem. Ad električka v Petržalke. 27 948
  2. Ivan Čáni: Migaľ si svoje prvé a s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou aj posledné volebné obdobie užíva „naplno“. 16 887
  3. Martin Sukupčák: Ako jeden primátor "urbanizuje" mesto L. Mikuláš 11 335
  4. Jozef Mačo: Nelegálne skládky odpadu pri osadách nemajú odstraňovať obce. Nie že nemajú, nesmú. 10 703
  5. Juraj Kumičák: Atrapa 7 688
  6. Daniel Guľaš: Drony nad Moskvou: Úderný zásah do ruskej ekonomiky 7 018
  7. Otilia Horrocks: Kto je tu vlastne podozrivý? Matovičovci, ktorí zverejnia mená — alebo tí, čo mlčia? 6 016
  8. Oskar Kaman: Parkovacia politika Magistrátu zlyháva. 5 424
  1. Marcel Rebro: Slováci dokážu závidieť polosirote rehabilitačný tábor a beznohému protézu
  2. Marcel Rebro: Kaliňákove tanky, Pearl Harbor a slovenský ministerský časostroj
  3. Marcel Rebro: Verím, že dobijeme dobrým ľuďom baterky
  4. Roman Kebísek: Štúr na Slovanskom zjazde r. 1848: Prioritou Slovanov nie je záchrana Rakúska
  5. Post Bellum SK: Priatelia-Maďari, ktorí zohrali kľúčovú rolu počas Nežnej revolúcie
  6. Radko Mačuha: Peter Pellegrini je prezidentom vojny.
  7. Marcel Rebro: Za každým padlým hrdinom zostala stolička pri stole. A často aj dieťa, ktoré stratilo otca
  8. Marcel Rebro: Deti z Nikopola túžia po tábore. Autobusy však nejdú, vodiči majú strach z dronov
SkryťZatvoriť reklamu