Investori majú za sebou nadpriemerne výnosný rok. Americký akciový index S&P 500 narástol o 28 percent, darilo sa dlhopisom i zlatu. Boom zažili kryptomeny, hodnota spomedzi nich najznámejšieho bitcoinu porazila magickú hranicu 100-tisíc amerických dolárov.
Zjednodušene sa dá povedať, že kamkoľvek investor vložil peniaze, tam dosiahol zisk. V roku 2025 sa to už zrejme nezopakuje. Korekcie môže priniesť viacero faktorov, od geopolitického napätia až po politiku staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Otázka teda znie: do čoho v roku 2025 investovať a čomu sa radšej vyhnúť? Pre tých, čo investujú odvážnejšie a svoje portfólio si sami aktívne spravujú, sme v novom januárovom INDEXE zosumarizovali tipy od analytikov finančných trhov.
V januárovom INDEXE sa tiež dočítate, ako sa darilo investíciám v druhom pilieri. Zatiaľ prezradíme, že to nebolo vôbec zlé, no mohlo to byť ešte lepšie, keby Ficova vláda a vládna koalícia Smeru, Hlasu a SNS neznížila odvody do druhého piliera už len na štyri percentá.
V januárovom čísle magazínu nájdete aj ďalšiu časť seriálu Magnáti. Mapujeme v nej príbeh veľkopodnikateľa Tomáša Chreneka, ktorý sa vlani dostal na čelo rebríka najbohatších Slovákov. Dozviete sa napríklad, ako si vždy vedel nájsť cestu k politikom, ktorí boli k jeho firmám neraz štedrí.
Na Slovensku je Tomáš Chrenek možno menej známy, lebo rodák z Nitry svoju biznisovú dráhu spočiatku dlho rozvíjal v Česku, kde bol majiteľom železiarní v Třinci a neskôr sa pustil aj do zdravotníctva.
No práve tento sektor si potom vybral pre expanziu na Slovensko a v súčasnosti patrí jeho skupina Agel k najväčším súkromným hráčom. Konkuruje mu len Penta. V januárovom INDEXE sa dočítate aj to, ako si tieto podnikateľské skupiny „podelili“ trh v slovenskom zdravotníctve.
V januárovom INDEXE sa venujeme tiež jednej z najdôležitejších zmien, ktoré čakajú Bratislavu v nasledujúcich rokoch. Štát sa totiž rozhodol predávať pozemky na brehu Dunaja v lokalite takzvaného Zimného prístavu.
Priemyselné územie, ktoré susedí s dynamicky rastúcim downtownom Bratislavy, sa má transformovať na novú mestskú štvrť s bývaním, kanceláriami a voľnočasovými aktivitami. V našom magazíne sa dočítate, ako by mohla vyzerať a čo na tento nápad hovoria veľkí realitní developeri.
V novom INDEXE nájdete aj ďalšiu časť seriálu Made in Czechoslovakia, v ktorom sa venujeme kultovým výrobkom a značkám z čias spoločného štátu. Pri jej čítaní si môžu nostalgicky zaspomínať najmä fanúšikovia „vetra vo vlasoch“.
Motorky Jawa, ktorých príbeh opisujeme, patrili k tomu najlepšiemu, čo v minulom storočí produkoval československý priemysel. Patrili k svetovej špičke a aj dnes sú „péráky“ či „kývačky“ vysoko hodnotené zberateľmi.
Z ďalších tém v januárovom INDEXE vyberáme:
- Pomôže mladým k lepším platom: Duálne vzdelávanie už prináša ovocie
- Ficov neuvážený sľub: Prečo je letecká linka do Pekingu nezmysel
- Poliaci naberajú rýchlosť: Investujú do železníc aj moderných vlakov
- Inšpiratívny sicílsky vidiek: Stavili na agroturizmus a gastronómiu
Vážení čitatelia, ďakujeme, že INDEX čítate a že nám dlhodobo prejavujete priazeň. V časoch rekordnej inflácie sa nám podarilo s cenou mesačníka nehýbať, no v súčasnosti sme už museli pristúpiť k jej zvýšeniu.
Aby sme vám naďalej dokázali v kvalite, na ktorú ste zvyknutí, prinášať podstatné a užitočné informácie zo sveta financií, biznisu a ekonomiky. Stále platí, že najvýhodnejší spôsob, ako si zabezpečiť ich pravidelný prísun, je predplatné, ktoré získate so zľavou na index.sme.sk/predplatne.
Želáme vám úspešný a pohodový rok 2025. Plný správnych (a nielen investičných) rozhodnutí.