Premiér Robert Fico (Smer) išiel pred Vianocami potajme vybaviť ruský plyn do Moskvy priamo k vojnovému zločincovi, ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Z toho mála, čo o návšteve Kremľa vieme, sa zdá, že nič nevybavil.
Je zrejmé, že Fico si pomýlil adresu, kde mal tranzit plynu vybavovať. Prepravu ruského plynu avizovala od nového roka zrušiť Ukrajina ako dôsledok ruskej agresie proti nej a aj preto, lebo jej prepravcovi - Naftogazu vypršala zmluva s Gazpromom o jej transporte práve na konci roka 2024.
V stredu 1. januára 2025 Gazprom aj ukrajinské ministerstvo energetiky potvrdili, že tranzit ruského plynu cez Ukrajinu bol ukončený.
Ukrajinci toto rozhodnutie avizovali už v lete. Slovensko malo dosť času pripraviť sa na to. Fico, jeho diplomati a ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas) mali jazdiť skôr do Kyjeva ako do Moskvy a do Petrohradu.

Namiesto toho sa Fico rozhádal s prezidentom Ukrajiny Volodymyrom Zelenským. Vyhráža sa mu zastavením exportu elektriny, od ktorej je náš východný sused závislý, keďže Rusko bombarduje denne jeho energetickú infraštruktúru.
Našu elektrinu by však vedela Ukrajina nahradiť z iných zdrojov. Napríklad z Poľska. To už deklarovalo, že je ochotné elektrinu Ukrajine predávať. Škodovalo by teda najmä Slovensko.
Navyše, ako upozorňuje bývalý minister hospodárstva Karel Hirman (Demokrati), Ukrajinci by mohli v prípade nedostatku elektriny vypnúť dodávky elektriny pre čerpadlá na ropovode Družba, aby zachránili životne dôležité dodávky elektriny pre nemocnice či domácnosti. To by poškodilo tiež energetickú bezpečnosť Slovenska.
„Ficova agresívna a nepriateľská politika voči Ukrajine ohrozuje dodávky ruskej ropy pre Slovnaft,“ napísal Hirman na sociálnej sieti.
Nahradí ruský plyn azerbajdžanský, prípadne máme iné zdroje tejto dôležitej suroviny pre náš priemysel a vykurovanie domácností? A ako zastavenie tranzitu cez Ukrajinu ovplyvní ceny plynu?
V článku sa dočítate:
- Čo vybavil Fico na rokovaniach s Putinom v Moskve?
- Čo vybavila Saková v Petrohrade na rokovaniach s Gazpromom?
- Kto a ako doplatí na stopnutý tranzit ruského plynu cez Ukrajinu?
- Aké máme alternatívy k ruskému plynu?
- Zdražel by plyn, ak by sa zastavila dodávka komodity z Ruska?
- Je ruský plyn lacnejší ako z iných zdrojov?
1. Čo vybavil Fico na rokovaniach s Putinom v Moskve?
Nevieme. Premiér ani Kremeľ o konkrétnych výsledkoch neinformovali. Ficova návšteva Moskvy bola skôr propagandistická pre neho ako záchrancu vraj lacného ruského plynu.
Neodpustil si nadávanie na ukrajinského prezidenta Zelenského, ale aj na EÚ, ktorí mu vraj jeho snahy zachrániť dodávky plynu kazia. Zabudol pripomenúť, že problémy s plynom sú tu najmä preto, lebo Rusko už takmer tri roky bombarduje Ukrajinu a jej energetickú infraštruktúru.
Podľa Hirmana Fico zámerne mlčí aj o podmienke Kremľa pre Ukrajinu, že by sa mala vzdať svojich, už vysúdených nárokov voči Rusku za plynárenské aktíva za vyše štyri miliardy dolárov na Kryme, ktorý Rusko protiprávne anektovalo.
Ukrajina by mala stiahnuť aj žalobu na Gazprom za neplnenie tranzitného kontraktu. Podľa neho Gazprom zatiaľ dlhuje Ukrajine asi 1,2 miliardy dolárov za to, že zámerne neposiela do Európy toľko plynu, ako sa zaviazal.
Slovenský plynárenský podnik (SPP) má zmluvu na dodávky plynu do roku 2034 s ruskou štátnou firmou Gazprom, ktorá má jeho tranzit zabezpečiť. Ak to nedokáže, tak SPP môže podľa Hirmana dať ruskú firmu na arbitráž a potom aj vypovedať zmluvu.

2. Čo vybavila Saková v Petrohrade na rokovaniach s Gazpromom?
Tiež to nie je jasné. Pritom ministerka bola v Petrohrade pred Vianocami až dvakrát. Ministerstvo hospodárstva odmietlo obe návštevy a výsledky rokovania podrobnejšie komentovať.
Saková k prvej ceste povedala, že ich obsah je obchodným tajomstvom. Druhú cestu, ktorá sa uskutočnila 17. decembra, tiež podrobnejšie nekomentovala. Neskôr potvrdila, že máme dostatok plynu na celý budúci rok.
Na oboch rokovaniach bol prítomný aj šéf SPP Vojtech Ferencz, preto energetický analytik Radovan Potočár predpokladal, že témou rokovania mohlo byť pokračovanie dodávok ruského plynu, prípadne dodávky azerbajdžanského plynu za súčinnosti ruskej strany. To sa neskôr potvrdilo.
Podľa Potočára pri riešení dodávok by mali nasledovať aj rokovania s ukrajinskou stranou, pretože ide o pokračovanie tranzitu ruského plynu cez jej územie. To sa však neudialo.
Fico si ešte pred Vianocami telefonoval s ukrajinským premiérom Denysom Šmyhaľom. Ten po ňom vyhlásil, že je ochotný sa dohodnúť na transporte iného ako ruského plynu.
Do úvahy by pripadal azerbajdžanský plyn, ale toho podľa Hirmana nie je dosť, aby úplne nahradil ruskú surovinu. Namiesto cesty do Kyjeva cestoval Fico do Moskvy.