BRATISLAVA. Ukrajina zastavila tranzit ruského plynu do Európskej únie a do Moldavska. Ide o očakávaný krok, ku ktorému došlo po ukončení päťročného kontraktu medzi spoločnosťami Gazprom a Naftogaz.
Ruský Gazprom podľa agentúry Reuters potvrdil, že vývoz plynu do Európy cez Ukrajinu sa skončil o 08:00 moskovského času (06:00 SEČ), pretože dohoda o tranzite vypršala.
Ukončenie tranzitu od siedmej hodiny kyjevského času (06:00 SEČ) ohlásilo tiež ukrajinské ministerstvo energetiky, a to s odvolaním sa na "národnú bezpečnosť", napísala agentúra Reuters.
"Zastavili sme tranzit ruského plynu. To je historická udalosť," vyhlásil minister energetiky Herman Haluščenko.

Ruský plyn na Slovensko neprúdi
Kohútiky boli o siedmej ráno uzavreté ako na vstupe do sústavy ukrajinských plynovodov na rusko-ukrajinskej hranici, tak aj na výstupe na hranicu Ukrajiny so Slovenskom, napísal server RBK-Ukrajina.
Prevádzkovateľ plynárenskej prepravnej siete na Slovensku Eustream, ako aj najväčší dodávateľ energií na Slovensku Slovenský plynárenský priemysel (SPP), neskôr potvrdili, že tok suroviny z Ukrajiny na Slovensko sa zastavil.
„Od 1. januára 2025 spoločnosť Gazprom Export prerušila dodávky zemného plynu pre SPP. Dôvodom je nepredĺženie zmluvy na prepravu plynu cez územie Ukrajiny medzi ukrajinskou spoločnosťou Naftogaz a ruskou spoločnosťou Gazprom Export," uviedol hovorca SPP Ondrej Šebesta.
SPP podľa neho naďalej garantuje bezpečné dodávky zemného plynu. „Experti SPP využijú iné dostupné zdroje tak, aby kombináciou zvolených obchodných príležitostí zabezpečili pre svojich zákazníkov popri dostatočnom množstve aj čo najlepšiu cenu," dodal Šebesta.
Slovensko je podľa Sakovej pripravené
Ministerstvo hospodárstva už v utorok informovalo, že Slovensko sa vopred pripravilo na zastavenie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu a má pripravené dostatočné zásoby plynu aj alternatívne dodávky na tento rok.
Štátna spoločnosť SPP má v podzemných zásobníkoch podľa ministerky hospodárstva Denisy Sakovej (Hlas) uskladnených o 20 percent viac plynu ako pred rokom. Zásobníky, ktoré má zazmluvnené spoločnosť SPP, sú, navyše, aj na konci decembra naplnené prakticky na 100 percent, čo v tomto období nie je štandardné.
Štátna plynárenská spoločnosť má diverzifikované portfólio dodávok plynu od ďalších piatich veľkých medzinárodných energetických dodávateľov, ako BP, Exxon Mobil, Shell, RWE alebo ENI.
„Tieto zmluvy sú flexibilné a vieme navýšiť nielen požadované množstvo plynu, ale aj dĺžku platnosti týchto zmlúv. To znamená, že sme na zastavenie dodávok ruského plynu cez územie Ukrajiny plne pripravení,“ zdôraznil predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SPP Vojtech Ferencz.
Aké sú alternatívne prepravné trasy
Druhým pilierom bezpečnosti dodávok plynu sú diverzifikované prepravné trasy. Slovensko má plynovodné prepojenie s každou z okolitých krajín. Zemný plyn je tak možné prepraviť z ktoréhokoľvek smeru.
Preferovanou alternatívnou prepravnou trasou počas zimnej sezóny je pre nás plynovod z Nemecka cez Rakúsko, či Českú republiku, s dostatočnou výškou voľnej, prípadne už rezervovanej prepravnej kapacity.
Ako dôležitá sa javí aj južná prepravná trasa prostredníctvom plynovodu TurkStream cez Turecko a ďalej Bulharsko, Srbsko a Maďarsko. V minulosti však SPP využil aj prepravnú trasu z Chorvátska či Talianska, cez Rakúsko na Slovensko.
Vzhľadom na vysoké tranzitné poplatky sa ako najmenej pravdepodobný, ale nie vylúčený, javí prepravný koridor cez Poľsko.
Fico hovorí o drastických dopadoch
Kyjev už dlhší čas avizoval, že dohodu o tranzite ruskej ropy nemieni predĺžiť. Svoje rozhodnutie zdôvodňuje ozbrojeným konfliktom s Ruskom, ktoré predajom surovín čiastočne financuje svoje vojnové ťaženie na Ukrajine.
Zastavenie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu bude mať podľa slovenského premiéra Roberta Fica drastické dopady na všetkých v Európskej únii, ale nie na Rusko, povedal Fico v novoročnom príhovore.
Premiér opakovane varoval, že pre ukončenie tranzitu príde Slovensko o stovky miliónov eur z poplatkov za tranzit a že krok Kyjeva bude znamenať vyššie ceny za dovoz plynu odinakadiaľ ako z Ruska. Podľa Fica stúpnu tiež ceny plynu a elektrickej energie v Európe.
Fico ešte minulý týždeň pohrozil Ukrajine odvetnými opatreniami, vrátane prerušenia dodávok elektriny, ak Kyjev tranzit ruského zemného plynu na Slovensko zastaví.

Európska komisia však v stredu pripomenula, že "zastavenie dodávok cez Ukrajinu je situácia, ktorá sa očakávala", a "Európska únia je na ňu pripravená".
Plynárenská infraštruktúra v dvadsaťsedmičke je natoľko flexibilná, aby plyn pre strednú a východnú Európu odinakiaľ ako z Ruska doviedla alternatívnymi cestami, vyhlásila komisia.
Kontrakt Naftogazu s Gazpromom
Päťročný kontrakt Naftogazu s Gazpromom z 30. decembra 2019 bol druhou komerčnou dohodou o tranzite ruského plynu po 11-ročnom kontrakte z rokov 2009 až 2019.
Túto dohodu Ukrajina uzavrela v Moskve pod výrazným tlakom krajín Európskej únie, ktoré boli skoro tri týždne bez ruského plynu kvôli nezhodám o cene suroviny a o poplatkoch za tranzit medzi vtedajšími vládami Julije Tymošenkovej a Vladimira Putina, pripomenul server RBK-Ukrajina.
Vtedy bol problém pre krajiny Európskej únie oveľa naliehavejší, pretože od ruského plynu boli neporovnateľne závislejšie ako teraz. Cez Ukrajinu vtedy prúdilo do EÚ viac ako 100 miliárd metrov kubických plynu ročne, zatiaľ čo v uplynulom roku objem prepraveného plynu mierne prevýšil 15 miliárd metrov kubických, čo predstavovalo len päť percent celkovej spotreby v EÚ, dodal portál.