BRATISLAVA. Katastrofické hrozby premiéra Roberta Fica sa zatiaľ nenapĺňajú.
Cena zemného plynu na burzách Európskej únie totiž aj napriek zastaveniu tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu smerom na západ klesá.
Cena s dodaním v budúcom mesiaci sa na holandskej burze TTF opäť vrátila pod úroveň 50 eur za megawatthodinu (MWh). Ku štvrtkovému poklesu tak došlo po rekordne vysokých cenách, ktoré komodita zaznamenala na prelome rokov.
Začiatkom tohto roka bola cena zemného plynu na úrovni 50,685 eura/MWh. Vo štvrtok ráno klesla pod 50 eur/MWh, no napriek tomu sa v ročnom porovnaní stále drží blízko rekordných úrovní.
Minulý rok 3. januára sa zemný plyn predával na burze TTF za 37,982 eura/MWh a menej ako 40 eur/MWh stál plyn až do druhej polovice mája minulého roka. Následne sa do polovice novembra minulého roka držala cena pod úrovňou 45 eur/MWh.

Krajiny EÚ si na cenovú úroveň zvykli
„Dnes je prvý všedný deň od 60. rokov minulého storočia, kedy do Európy cez Ukrajinu trvale netečie ruský plyn. Referenčná burzová cena plynu v EÚ klesá. Hrozba slovenského premiéra Roberta Fica, že dopad zastavenia dodávok na EÚ bude drastický, sa tak ani v najmenšom nenapĺňajú,“ uviedol hlavný ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Trhové ceny plynu v EÚ sú ale dnes o nejakých 150 % vyššie ako v rokoch 2018 a 2019. „Krajiny EÚ si na túto novú cenovú úroveň zvykli, keď napríklad v Nemecku zásadne prispieva cena plynu k ich prebiehajúcej deindustrializácii. Teraz si bude zvykať aj Slovensko,“ dodal Kovanda.
Podľa neho, problém nie je v tom, že by plyn z iných zdrojov nemohlo Slovensko zohnať, ale už nebude taký lacný ako bol potrubný plyn z Ruska. „To je ale vec, s ktorou sa musí popasovať podstatná časť zvyšku EÚ, vrátane Česka,“ doplnil Kovanda.
Fico o plyne z Ruska podľa SaS klame
Podľa slov opozičného poslanca za SaS Karola Galeka Fico klame aj v tom, že ruský plyn je lacný. Podľa neho určuje cenu plynu jeho dostupnosť a tú Slovensku Rusi aktuálne zabezpečiť nevedia.
Galek pripomenul, že ešte za pôsobenia SaS na ministerstve hospodárstva dokázalo štátny SPP ako dodávateľ s viac ako dvojtretinovým trhovým podielom na Slovensku zabezpečiť dodávky plynu z Nórska a skvapalneného zemného plynu z USA v objeme 70 percent toho ruského.
Podľa SaS už dávno neexistuje "lacný" ruský plyn, pretože cenu určuje nielen tovar, ale aj jeho dostupnosť.
"A najdrahší plyn je ten, ktorý nemáme vo chvíli, keď ho potrebujeme. Na druhej strane nám však pomocnú ruku, pokiaľ to budeme potrebovať, ponúklo Česko, a to ako v prípade prepravy plynu cez jeho územie, tak aj zásobníkových kapacít. Nemecko tiež zrušilo kontroverzný poplatok za tranzit plynu cez svoje územie," podčiarkol Galek s tým, že premiér aj ministerka hospodárstva by o svojich rokovaniach v Rusku mali verejnosť riadne informovať.
"Ak chcela vláda rokovať o pokračovaní prepravy plynu cez územie Ukrajiny, tak mala ísť do Kyjeva. Na to však Fico evidentne nemal guráž a namiesto toho si radšej hľadal dôvody, aby mohol urážať prezidenta Volodymyra Zelenského a postaviť sa na stranu Vladimíra Putina. To, že nič nevybavil, je iba dôkazom, že je len obyčajný hlásateľ ruskej propagandy a jeho podliezanie sa vojnovému zločincovi bolo iba divadlom pre jeho voličov. Na druhej strane však pošpinili meno Slovenska v očiach celého demokratického sveta. Navyše, Denisa Saková sa tomuto divadlu celý čas len mlčky prizerá," uzavrel Galek.