Slovensku hrozí, že Ukrajina po potrubnom zemnom plyne vypne aj ropu, ktorú preváža cez ropovod Družba. Ukrajinskí poslanci chcú presadiť zákon, ktorý by zakazoval tranzit ruských surovín cez územie nášho východného suseda.
Návrh, ktorý predložil bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko, prichádza krátko po tom, ako Ukrajinu pre zastavenie prepravy plynu kritizoval premiér Robert Fico (Smer) a pohrozil recipročným zastavením dodávok elektriny a obmedzením pomoci utečencom.
„Ak to bude nevyhnutné, zastavíme dodávky elektrickej energie, ktorú Ukrajina súrne potrebuje pri výpadkoch siete,“ povedal Fico s tým, že Slovensku pre Ukrajinu hrozí plynová kríza.

V skutočnosti má Slovensko plyn na rok 2025 zabezpečený a poruke má aj dlhodobejšie riešenie. Najväčší dodávateľ plynu, Slovenský plynárenský priemysel (SPP), má zmluvy so spoločnosťami BP, Shell, ExxonMobil, Eni a RWE.
Oproti dodávkam cez plynovod z Ruska si to však podľa odhadov SPP vyžiada dodatočné prepravné náklady vo výške 90 miliónov eur ročne. Samotný plyn z Ruska a neruských zdrojov má rovnakú cenu.
Prípadné zastavenie tranzitu ruskej ropy cez Družbu by náklady zvýšilo rafinériám maďarského Molu, ktorý zastrešuje aj bratislavský Slovnaft. Jeho podniky sa na ruskú ropu stále spoliehajú, hoci sa snažia adaptovať na surovinu z iných zdrojov.
Desatina výdavkov na vojnu
Bývalý minister hospodárstva Karel Hirman tvrdí , že podľa ukrajinských sociálnych sietí sú jedným z dôvodov, prečo chce Porošenko zastaviť tranzit ruskej ropy, stupňujúce sa vyhrážky a nepriateľský postoj slovenského premiéra Fica ako aj jeho maďarského kolegu Viktora Orbána.
Sám Porošenko predloženie zákona zdôvodnil predovšetkým tým, že obrovské príjmy z ropy pomáhajú režimu Vladimira Putina financovať vojnu na Ukrajine.
V rozhovore pre Direct TV argumentoval, že Družbou sa cez ukrajinské územie prepraví denne 300-tisíc barelov ruskej ropy denne: „Ak to vynásobíte aktuálnou cenou ruskej ropy Ural a 360 dňami, vyjde vám suma, ktorá výrazne presahuje sedem miliárd dolárov.“